Anasayfa Road Trip Rehberi Everest Ana Kamp (Base Camp) Yürüyüşü

Everest Ana Kamp (Base Camp) Yürüyüşü

by emreunlu57
3,5K Görüntülenme

Everest Ana Kampı’na yürüyüş yaparak ulaşmak 1920’lerden beri bir çok insanın hayallerini süslüyor.. Sir Edmund Hilary ve Sir Tenzing Norge Sherpa, dünyanın en yüksek dağ zirvesi olan Everest Dağı’na ilk kez tırmandıklarından beri çekiciliği artmıştır.

Everest Dağı’nın zirvesine tırmanma sürecinde birçok insan hayatını kaybetti.  Everest Ana Kampı’na yapılan yürüyüş ise dünyanın en yüksek zirvesine görmek isteyen her kesimden insan için ulaşılabilir bir hedef haline geldi. 2018 yılında Everest Ana Kamp bölgesine yaklaşık 135.000  kişi yürüyüş yaparak ulaştı.

Everest Bölgesi’nde yürüyüş yapmak, diğer ana kamp yürüyüşlerinde yürüyüş yapmaktan çok daha zor olsa da uygun yönergeler ve gerekli önlemler alınarak Everest yürüyüşünü çok daha  kolay hale getirilebilir. Herhangi bir yürüyüş rotası izlemeden önce sahip olmanız gereken en önemli şey cesaret , motivasyon ve önceki trekking deneyiminizdir . İrtifa Hastalığı ve doğru beslenme de yürüyüşümüzü etkileyen en önemli faktörlerdendir. Everest Base Camp yürüyüşü şüphesiz kendiniz için müthiş bir deneyim, arkadaşlarınız ve ailenizle paylaşmak içinse size ömür boyu anlatabileceğiniz bir anı bırakacaktır.  Elbette Everest Base Camp içinSeyahat Şirketleri, trekkinginizi özel ve tehlikelerden arındırmak için size son derece deneyimli yürüyüşçüler ve rehberler sağlar.

Everest Base Camp’e gitmeden önce dikkate alınması gereken bazı noktaları aşağıda belirttim

1. İrtifa Hastalığı

İrtifa hastalığınız olup olmadığından emin olun. Kala Patthar’da olacağımız için (Deniz Seviyesinden 5550m yükseklikte) irtifa hastalığınız varsa bünyenizin zayıf olduğunuz açıktır.

2. Trekking Deneyimi

Önceki trekking deneyimleriniz bu yürüyüşte hayati bir rol oynar. Deneyimli yürüyüşçüler için çok kolay, yeni başlayanlar içinse oldukça zorlu olacaktır. Fakat bu bölgedeki sherpalar tarafından uyum sağlayabilmek için eğitileceksiniz.

3. Diyetler

Everest Base Camp rotası oldukça uzun bir yürüyüş olduğundan yanınızda bu yürüyüşe uygun yemekler aldığınızdan emin olmalısınız. Özellikle enerji veren ve protein ağırlık yiyecekler almalısınız.

4. Konaklama

Yürüyüşleriniz yorucu olacağından her gün iyi dinlenmelisiniz. Bu rota üzerinde bir çok otel ve pansiyon yer alıyor.

5. Motivasyon

Everest Base Camp yürüyüşünden önce sahip olmanız gereken en önemli şey motivasyondur. Bu yürüyüşü başarıya ulaştırmak ve gurur duyduğunuz trekking deneyimlerinizi paylaşmak için içsel enerjiye sahip olmalısınız.

6. Rehberler

Deneyimli Trekking Rehberleri, Everest Base Camp yürüyüşündeki  engelleri ve sorunları bilir. Yanınıza mutlaka bir rehber alın. Bazı bölgelerde de rehber almak zorunlu. Koşullara çok aşina olacak ve seyahatinizi daha güvenli hale getirmenize yardımcı olacak.

7. Sigorta

Yürüyüşteki herhangi bir sorunun üstesinden gelmenize ve telafi etmenize yardımcı olacak seyahat sigortanızı mutlaka yaptırmalısınız.  Oluşabilecek riskleri en aza indirmeye yardımcı olacaktır.

8. Özel Giysiler

Everest Bölgesi’nde giysiler en büyük önemi taşıyor. Kaliteli trekking ayakkabı ya da botları, rahat taşıyabileceğiniz çanta, su matarası ve soğuğa dayanıklı gora-tex kıyafetler yürümeyi ve ortama ayak uydurmayı kolaylaştıracaktır. 

You may also like

İster Yorum Yap İster Soru Sor:)