Anasayfa Faydalı Bilgiler Uluslararası Sürücü Belgesi Nedir? Nasıl Alınır?

Uluslararası Sürücü Belgesi Nedir? Nasıl Alınır?

by emreunlu57
3,6K Görüntülenme

Uluslararası Sürücü Belgesi (IDP), 19 Eylül 1949’da Cenevre’de imzalanan “Uluslararası Karayolu Trafiği Sözleşmesi” doğrultusunda düzenlenen, vatandaşların ikamet ettikleri ülke dışında sorunsuz taşıt kullanabilmelerini sağlayan belgedir.

Belgenin ülkemizdeki düzenleme yetkisi; 18.10.1983 tarih ve 18195 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanan, 2918 sayılı Trafik Kanunu 38/son maddesi ve bu kanuna istinaden çıkarılmış, 18.07.1997 tarih ve 23053 Mük. Resmi Gazete’de yayınlanan Karayolları Trafik Yönetmeliği’nin 80. maddesine göre Türkiye Turing ve Otomobil Kurumu’na verilmiştir.

1 yıllık süre ile geçerli olan belgenin şekli, içeriği ve süresi 200’e yakın ülkenin taraf olduğu Uluslararası Anlaşmalarla standartlaştırılmıştır. Bu işlemde, en az 1 yıl geçerliliği olan Ulusal Sürücü Belgesinin aslı kesinlikle görülmelidir.

Uluslararası Sürücü Belgesi için gerekli evraklar;

T.C. Vatandaşları için

  • Sürücü Belgesi aslı, 
  • TC kimlik numarası, (Ehliyetinde T.C. Kimlik numarası yazmayan müracaat sahiplerinin kimlik aslı veya fotokopisini ibraz etmeleri gerekmektedir)
  • 2 Fotoğraf

Yabancı Uyruklu Vatandaşlar İçin 

  • Sürücü Belgesi aslı,
  • 2 Fotoğraf,
  • Sürücü Belgesinin Diplomatik Temsilcilik (Konsolosluk veya Büyükelçilik) Onaylı Tercüme

Uluslararası Sürücü Belgesi, ilgili uluslararası anlaşma gereği, düzenlendiği ülkede geçersizdir. Bu belge uluslararası anlaşmaya taraf pek çok dünya ülkesinde geçerlidir. Bunun tek şartı, o ülkede turist olarak bulunmak ve daimi ikametinin olmamasıdır.

Belgenin geçerliliği düzenlendiği tarihten itibaren 1 yıldır. Bu sebeple ibraz edilen sürücü belgesinin de en az 1 yıl geçerliliği olması istenir.

Devletin mali mevzuatına göre, Uluslararası Sürücü Belgesinin harç tutarları her sene başında yeniden düzenlenmektedir. Ayni mevzuata göre; belgenin yenilenmesi için eskisini iade edenlere harç indirimi uygulanabilmektedir.

Not: Belge ücretleri; İstanbul, Ankara, Kapıkule, İpsala ve İzmir bürolarından kredi kartı ile ödenebilmektedir.

İLK ALIŞ
EhliyetHarçKDVTOPLAM
448,26 TL744,20 TL80,69 TL1.273,15 TL

YENİLEME
EhliyetHarçKDVTOPLAM
448,26 TL186,05 TL80,69 TL715,00 TL


Yeşil Sigorta – Uluslararası Sigorta Nedir? Yeşil Sigorta – Uluslararası Sigorta Ücretleri Ne Kadar? Yazıyı Okumak İçin Tıklayın

You may also like

İster Yorum Yap İster Soru Sor:)