Anasayfa Faydalı Bilgiler Green Card Başvurusu Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey – En Kapsamlı Rehber

Green Card Başvurusu Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey – En Kapsamlı Rehber

by emreunlu57
3,5K Görüntülenme

Amerika Birleşik Devletleri’nin her sene çekiliş yoluyla 55.000 kişiye verdiği sınırsız oturma ve çalışma iznine verilen isimdir ve Diversity Visa (çeşitlilik vizesi) olarak geçer. Bu çekiliş sonucunda verilen kartın renginden dolayı bu çekilişe Green Card (yeşil kart) denmektedir. Genel olarak DV 2024 için de şu şekilde işleyecektir;

Green Card Nedir? 

Bir Green Card’a sahip olduğunuzda Amerika Birleşik Devletleri’nde kalıcı olarak yaşayabilir ve çalışabilir ya da şirket sahibi olabilirsiniz. Green Card resmi kalıcı oturum kartı olarak bilinmektedir. Green Card başvurusu yapmak için atılacak adımlar, durumunuza göre değişiklik göstermektedir.

Green Card sahibi kişiler, eşlerini ve 21 yaşından küçük çocuklarını da yanlarına alarak ABD’ye yerleşebilir ve 5 yıl bu kart ile yaşadıktan sonra isterlerse Amerika vatandaşlığına başvurabilirler. Green Card almak isteyenlerin izleyebileceği birçok farklı yol bulunuyor. Aile birleşimi, Amerika’da iş bulmak vb. yöntemler ile Green Card alınabileceği gibi, bir de çekiliş yolu ile daimi ikametgâh kartına sahip olunabiliyor. Green Card çekilişi ile her yıl 55.000 kişi ABD’de oturma ve çalışma iznine süresiz bir şekilde sahip oluyor.

Green Card için başvuruda bulunmaya hakkınız varsa ve Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunuyorsanız, statünüzün değişmesi için başvuru yapabilirsiniz. Amerika’da bulunmuyorsanız Konsolosluk işlemleri sürecini Türkiye’deki Amerika Büyükelçiliği’nden başlatmanız gerekmektedir.

Green Card Başvurusu Nasıl Yapılır?

Green Card çekiliş başvuruları her yıl Ekim, Kasım aylarında Amerika Dışişleri Bakanlığı Göçmenlik Bürosu’nun resmi internet sitesinin (https://dvlottery.state.gov) üzerinden online olarak başvuru yapılmaktadır. 

Green Card çekilişine katılmak için herhangi bir danışmanlık firması ile anlaşmanız gerekmiyor. Bu konuda çok fazla danışmanlık hizmeti veren site var özellikle başvuru dönemlerinde çok fazla reklama maruz kalabilirsiniz. Dolandırıcılık da bu konuda oldukça fazla kimseye ihtiyacınız yok kendiniz başvurunuzu kolaylıkla yapabilirsiniz.

Bu yıl Green Card çekilişi başvuruları 5 Ekim’de başlayacak ve 8 Kasım’a kadar devam edecek. Başvurularda pasaport bilgisi istenmeyecek. Green Card başvurusu için durumunuz uygunsa yani Green Card almaya hak kazanırsanız sonrasında işlemleriniz için Amerika’ya gitmek ve kalıcı olarak oturum izni almak için Türkiye’de bulunan Amerika Büyükelçiliği’ne başvurmanız gerekmektedir. Sisteme sadece bir kez giriş izniniz olduğundan dolayı hatasız bir başvuru yapmanız gerekir. Green Card başvuru formunu doldururken hatalı ve eksik bilgi girişi nedeniyle binlerce kişinin çekiliş hakkını kaybettiğini unutmayın.

Green Card Başvurusuna Kimler Katılabilir?

Green Card çekilişine katılmak isteyenler çekilişe katılmaya uygun ülkelerden birinin vatandaşı olmalıdır. Çekilişe katılmaya uygun olmayan ülkelerin listesi her yıl Amerikan Hükümeti tarafından açıklanır.

Başvuru aşamasında, hangi ülkede doğduğunuzun yanı sıra eğitim veya iş geçmişinize de bakılıyor. Green Card çekilişi başvurusunda bulunabilmeniz için en az 12 yıllık bir eğitim hayatına sahip olmanız ve lise diploması almış olmanız gerekiyor. Bu koşulu sağlayamayanların ise son 5 (beş) yıl içinde eğitim, tecrübe veya uzmanlık gerektiren bir alanda en az 2 (iki) yıl çalışmış olmalıdır.

Green Card çekilişine başvuran kişinin yanında gelecek eşinin veya çocuğunun ise bu koşulları sağlama gerekliliği söz konusu değil.

Katılımcılara yaş sınırlaması getirilmez. Kurallar arasında belirtilmese de 18 yaşından büyük olmanız gerekir.

Green Card Başvurusu Ücretli Mi?

Çeşitlilik Göçmen Vize Programı resmi internet sitesinden yapacağınız başvurular tamamen ücretsizdir. Eğer herhangi bir aracı firmanın internet sitesinden Green Card başvurunuzu yapacak olursanız sizden belli bir miktar ücret talep edeceklerdir. Bazı danışmanlık firmaları başvuru ücretine çekilişi kazanırsanız ihtiyaç duyacağınız uçak biletlerini de dahil etmek gibi kampanyalar yapabiliyor. Bu tarz kampanyalardan ve danışmanlık hizmetlerinden yararlanacak olursanız olası dolandırıcılıklara karşı dikkatli olmanızı öneririm.

Green Card Çekilişi Nasıl Yapılır?

Bütün Green Card başvuruları Kentucky Consular Center yani Çekiliş Merkezi’nde toplanır ve altı coğrafi bölgeye ayrılarak numaralandırılır. Çekiliş, başvuru sürecinin bitiminde bir bilgisayar tarafından yapılır. Bilgisayar her bölgeden yapılan başvurular arasından rastgele seçimler yapar. Çekilişte bütün başvurular eşit şansa sahiptir.

ABD Göçmenlik Bürosu çekilişi kazananlara posta yoluyla bilgi vermez. Sonuçlar Göçmenlik Bürosunun resmi web sitesinde Size özel olarak verilen “Confirmation” numarası ile Başvuran kişi tarafından bizzat kontrol edilir. Eğer kazanan talihliler arasındaysanız, başvuru dosyasında evraklarınızı tamamlamak için neler yapmanız gerektiği ingilizce olarak anlatılır.

Çekilişi kazananların listesi ABD büyükelçilikleri dahil olmak üzere hiçbir kurum ve kuruluşa verilmemekle birlikte çekilişi kazanamayanlara da bilgi verilmez.

Kazandığınız takdirde başvuru dosyasında belirtilen evraklarla birlikte konsoloslukta mülakata giriyorsunuz ve beklentileri karşıladığınız takdirde Green Card almaya hak kazanıyorsunuz.

Green Card’ın Avantajları Nelerdir?

Green Card sahibi olmanın birçok avantajı bulunuyor. Bu avantajların bazılarını aşağıda sıraladım;

 • Green Card sahibi olduğunuzda Turk vatandaşlığınız devam eder ve Amerikan vatandaşlığı haklarının bir çoğuna da sahip olursunuz. (yalnızca oy kullanamazsınız, mahkemede jüri üyeliği yapamazsınız ve ABD pasaportu sahibi olamazsınız)
 • Green Card size devlette veya özel sektörde istediğiniz yerde çalışma ve istediğiniz kadar oturum hakki verir.
 • Green Card sahipleri kendi şirketlerini kurma hakkına sahiptir.
 • Green Card, eğjtimine devam etmek isteyen öğrenciler için bir çok kolaylık sağlar. Devlet ve özel okullardan burs alabilirler veya bu okullarda indirimli olarak eğitim görme fırsatı elde edebilirler.
 • Green card sahipleri üniversiteler için daha az ücret öderler. Bu miktar çoğu durumda yabancıların ödediğinden yarısı kadardır.
 • ABD’ye, istediğiniz gibi girme ve çıkma iznine sahip olursunuz. Ayrıca Green card sahipleri Meksika ve Kanada’ya vizesiz giriş çıkış yapabilmektedirler.
 • Bazı işler, yalnızca Green Card sahibi olanlar ve ABD vatandaşlarının alabilecekleri güvenlik iznini gerektirir. Bu nedenle, Green Card size daha fazla iş olanağı sağlar.
 • Green Card sahipleri, çalışma sürelerini doldurarak ABD’de emekli olup devletin emeklilere sundukları haklardan faydalanabilirler.
 • Green Card sahibi birisi aynı zamanda 21 yaşın altındaki evlenmemiş çocuklarına ve eşine de yeşil kart alabilir.
 • Aileniz için de Green Card aldıysanız, siz vefat etseniz ya da işinizi kaybetseniz bile Green Card sahibi olmaya devam ederler.
 • Çocuklarınız Green Card aldıklarında, 21 yaşını doldurduktan sonra evlenseler bile ABD’de kalabilirler.
 • Gelecekte yapılacak göçmenlik kuralları değişikliklerinden etkilenmezsiniz.
 • ABD yasalarına göre, yalnızca ABD vatandaşları için geçerli olan oy hakkı haricindeki bütün yasal haklara sahip olursunuz.
 • Daha sonra ABD vatandaşlığına başvurma hakkına sahip olursunuz. ABD vatandaşlığı almak zorunda değilsiniz ve hayatınızın sonuna kadar Green Card sahibi olabilirsiniz. Kişinin mevcut vatandaşı olduğu ülke çifte vatandaşlığa izin verirse, geçerli vatandaşlığından vazgeçmeden ABD vatandaşlığına geçebilir. (Türkiye vatandaşları çifte vatandaş olabilirler.)
 • Ev satın almak için kredi almak daha kolay olur. Birçok banka, kredi vermeden önce yeşil kart veya uzun vadeli vize talep etmektedir. Bazı bankalar yeşil kart sahibi olmayan kişiler için daha yüksek faiz oranları talep edebilir.
 • Bazı eyaletler, emlakçı, sigorta acentesi vb. mesleki lisanslar vermeden önce Green Card sahibi olmanızı talep etmektedirler.
 • Birçok sigorta şirketi, sağlık veya hayat sigortası vermeden önce kişinin Green Card sahip olmasını ister.
 • Green Card sahipleri ABD’nin 50 eyaletinin herhangi bir yerinde yaşayabilir.
 • Green Card sahipleri, eyalet ve federal seçimlerle bağlantılı olarak siyasi kampanyalara katkıda bulunabilirler. Diğer yabancı uyruklular bunu yapamazlar.
 • Her Amerikalı gibi Green Card sahipleri de mülk, araba ve diğer öğeleri yasal olarak alabilirler.

Çifte Vatandaşlığı Olanlar Green Card Başvuru Formunu Nasıl Dolduracak?

Eğer iki farklı ülkeden ayrı geçerli pasaportlara sahipseniz, ikisinden birini kullanabilirsiniz. Eğer sadece bir tanesinin geçerlilik süresi devam ediyorsa, bu durumda geçerli olanı kullanmalısınız. İnsanlar ayrı ülkelerde farklı isimlere sahip olabilirler. Bu durumda başvuruya yazdığınız isim, yasal isminiz olduğu sürece bir problem yaşamazsınız. Eğer Türkiye’den başvuru yapıyorsanız ve mülakata da Türkiye’de girecekseniz bu durumda mümkün olduğu kadar Türkiye’deki resmi evraklara göre hareket etmenizi tavsiye ederim, diğer ülkedeki bilgilerinizi kullansanız da bir problem yaşamazsınız. Şöyle örnek verelim; Türkiye’deki isminiz “Can” fakat Almanya vatandaşlığınız var ve oradaki isminiz de “Hans” ise, bu iki yasal isminizden birini kullanarak başvuruyu yapabilirsiniz. Ama iki ayrı başvuru yapamazsınız, bu durumda seçilseniz dahi mülakat sırasında elenirsiniz. Başvuruda hangi pasaportunuzu kullanıyorsanız o pasaporttaki bilgilere göre başvurunuzu tamamlayıp işinizi kolaylaştırabilirsiniz.

Hangi Çocuklar Green Card Başvurusuna Eklenecek?

Başvuruya 21 yaş altı ve bekar olan öz, üvey veya evlatlık olan tüm çocuklarınızı eklemelisiniz. Çocuklarınız sizinle yaşamasa da, ABD’ye gelmek istemeseler de başvuruya eklenmeleri gerekiyor. Eğer çocuğunuz hali hazırda ABD vatandaşıysa veya Green Card sahibiyse, bu durumda bu çocuğunuzu başvuruya eklemenize gerek yoktur.

Bu konuda fazlasıyla yapılıyor, o nedenle karmaşık bir örnek verelim:
Hem sizin hem de eşinizin ikinci evliliğiyse ve önceki evliliklerinizden küçük çocuklarınız varsa, ayrıca beraber çocuğunuz olduysa ve bir de çocuk evlat edindiyseniz… Bu durumda hem kendi çocuklarınızı (şu anki veya önceki evliliklerden olan öz çocuklarınızı), hem şu anki eşinizin önceki evliliğinden olan çocuklarını (üvey çocuklarınızı), hem de mahkeme kararıyla evlat edinmiş olduğunuz çocukları başvuruya eklemeniz gerekiyor.

Eklediğiniz tüm çocuklar 21 yaşından küçük olmalı, zaten başvuru formu 2000 yılından önce doğan çocukları eklemeye çalıştığınızda hata veriyor.

Green Card Başvurusu Sırasında Bağlantı Kopması Durumunda Ne Yapılmalı?

Devam veya gönder tuşuna basarken sorun yaşayan veya bağlantısı kopan kişilerin başvuruları maalesef tamamlanmıyor, eğer başvuruyu gönderdikten sonra yeşil renkli success yazısını görmediyseniz başvurunuz tamamlanmamış demektir. Eğer bağlantı koparsa bir daha aynı bilgileri girerek başvurunuzu tamamlamalısınız. Bir sayfada uzun vakit geçirirseniz de bağlantınız kopabiliyor, o nedenle bilgileri hızlıca doldurup başvurunuzu tamamlamalısınız. Eğer bilgileri hızlıca yazamıyorsanız, o durumda “first name” kısmını boş bırakıp diğer bilgileri doldurun ve her 5-6 kelimeden sonra devam tuşuna basın, “first name” eksik olduğu sürece form uyarı verecek ama uyarı verdiği sürece bağlantınız kopmayacak. tüm bilgileri yazdıktan sonra teker teker kontrol edip, eksik olan first name’i girip başvuruya sorunsuzca devam edebilirsiniz. Eğer cevapları hızlı yazamıyorsanız bu şekilde bağlantınızın kopmasını engelleyebilirsiniz.

İki İsmi Olan Kişiler Green Card Başvurusunu Nasıl Yapmalı?

İki isme sahip kişilerin, ikinci isimlerini “middle name” bölümüne yazmamaları gerektiği yönünde yanıltıcı bir bilgi yayılmış, fakat bu bilgi doğru değil. isminizi ayırarak da, ayırmadan da yazabilirsiniz. eğer isminiz Can Kemal Taşçı ise:

“first name”: Can
“middle name”: Kemal
“last name”: Taşçı

olarak yazabilirsiniz, iki isminizi first name bölümüne de yazmanız yanlış değil. Ankara’daki ABD konsolosluğu ikisini de doğru kabul ediyor.

Öğrenci Olan Kişiler Eğitim Bilgisini Nasıl Girmeli?

Eğer üniversite okuyorsanız veya hala öğrenciyseniz eğitim durumunuzu “some university courses” olarak işaretleyebilirsiniz. Bu seçenek sadece üniversiteyi terk etmiş kişileri içermiyor, bu şekilde işaretleyip vize alan onlarca örnek var… Tabii ki üniversite öğrencisi olup “high school diploma” seçeneğini işaretlemeniz de bir problem yaratmaz, ABD konsolosluğu ikisini de doğru kabul ediyor. Yayılan yanıltıcı bilgi, birinin doğru, diğerinin yanlış seçenek olduğu bilgisi… Durumunuz birden fazla seçeneğe uygunsa içlerinden birini seçebilirsiniz.

Green Card çekilişine başvuru yaparken başvuru günündeki resmi bilgileriniz ile hareket etmeniz gerektiğini unutmayın. Başvuru günündeki medeni durumunuz, çocuk sayısı, eğitim durumunuz neyse formu o bilgilerle doldurun.

Green Card Yükümlülükleri Nelerdir?

Aynı zamanda Green Card sahiplerinin yükümlülüklerini de bilmelisiniz. Green card sahibi olarak aşağıdaki gibi yükümlülükleriniz olur: 

 • Green card sahibiyseniz kartınızı sürekli olarak üstünüzde taşımalısınız. Üzerinizden Green Card çıkmazsa tutuklanabilir ve bir ay kadar süreyle hapis yatabilirsiniz.
 • Green Card sahibi olarak ABD’de federal, eyalet ve bölgesel olarak yürürlükteki tüm kanunlara tabi olursunuz. Bu kurallara uymamak Green Card durumunuzu olumsuz etkileyebilir.
 • 18 ve 25 yaşları arasında genç bir erkekseniz Askerlik Hizmetine kayıt olmak zorundasınız. Herhangi bir savaş durumunda ABD ordusu sizi orduya çağırabilir.
 • Kalıcı oturum ile ABD’de gelir vergisi ödemek zorundasınız. Aynı zamanda gelirinizi hem eyalet çapında hem de ulusal vergi dairesine rapor etmeye hazır olmalısınız.
 • Ülke dışına bir yıldan daha uzun süreyle seyahat edecek olursanız durumunuzu bildirmeli ve yeniden girişe başvurmalısınız. Aksi takdirde Green Card’ınız iptal edilebilir.

Green card hakkında sıkça sorulan sorular

Green Card Ömür Boyu Geçerli mi?

Gerekli şartları yerine getirip Green card yükümlülüklerini ihlal etmediğiniz müddetçe Green Card, Amerika Birleşik Devletleri’nde ömür boyu çalışma ve oturum imkanı sağlayan bir belgedir. Yeni göçmenlik yasası çıksa dahi eskiden Green card başvurusu yapmış olanlar bu değişikliklerden muaftır.

Green Card Çıktı Ne Yapmam Lazım?

Green Card çekilişini kazandıysanız yapmanız gereken ilk şey çekiliş sonucunuzla birlikte ABD vizesine başvurmaktır. ABD vizesi alıp ABD’ye seyahat ettikten sonra hemen yetkilileri haber vermeli ve süreci ABD sınırları içerisinde başlatmalısınız. Elbette ki sosyal haklarınızdan da faydalanabilmek için bir sosyal güvenlik numarası başvurusunda da bulunmanız gerekiyor.

Green Card En Çok Kimlere Çıkıyor?

Green card başvurusu yapabilmek için belirli şartlar mevcuttur. Yeni göçmenlik yasası ile birlikte Green Card sahibi olabilmek için en az 18 yaşında ve lise mezunu olmak gerekmektedir. Buna ek olarak son beş yılın iki senesini dolduracak şekilde aralıksız mesleğinizi icra ediyor olmanız beklenir. Green card bu şartları sağlayan kişilere çıkar. İngilizce seviyeniz başvuru sonucunu etkilemez. Hiç İngilizce bilmeseniz dahi Green Card kazanabilirsiniz. Çekiliş sonucunu belirleyen en temel unsur gerekli şartların yerine getirilmiş olması ve biraz da şanstır.

Green Card Sahipleri Sağlık ve Bakım Hizmetlerinden Yararlanabiliyor mu?

Evet, Green Card sahipleri de sağlık hizmetlerinden yararlanabilir. Ancak emeklilik ve sosyal bakım hizmetleri için Amerika Birleşik Devletleri’nde en az 5 yıl aralıksız yaşıyor olmanız gerekir. Bu sürenin ardından veya 65 yaşınızı doldurduğunuzda sosyal bakım hizmeti için başvurunuzu yapabilirsiniz.

Green Card Sahipleri İşsizlik Yardımı Alabiliyor mu?

Amerika Birleşik Devletleri’nde oturum izni olan herkes işsizlik yardımından faydalanabilir. ABD vatandaşı olmamanıza rağmen daha düşük miktarda yardım almamanızı önleyen yasalar da mevcut. Herkes için geçerli olan kurumlar ve koşullar çerçevesinde işsizlik yardımı alabilirsiniz.

Green Card ve Vatandaşlık Arasındaki Farkları Neler?

ABD vatandaşı olarak Green Card sahiplerinin hakkı olmayan birkaç avantajdan faydalanabilirsiniz. Örneğin ABD vatandaşı olarak yerel ve eyaletler arası seçimlerde seçme ve seçilme hakkına sahipken Green card sahipleri bu haktan muaftır. ABD vatandaşı olduğunuzda çocuklarınız ABD toprakları dışında doğmuş olsa bile onlar da ABD vatandaşlığına geçebilir. Aynı zamanda ailenizi ABD’ye getirmek için sponsor olduğunuzda Green card sahiplerine kıyasla önceliğiniz olur. Vatandaş olduğunuzda ABD pasaportuyla vizesiz birçok ülkeye seyahat edebilirsiniz. Son olarak ABD vatandaşı olduğunuzda Green cCard sahiplerinin aksine ülkeden deport edilemezsiniz.

Green Card ve H1B Vizesi Arasındaki Farkları Neler?

H1B Vizesi ve benzerleri ile Green card arasında belirli farklar mevcuttur. H1B vizesi ile oturum hakkınız olsa dahi kalıcı bir oturum izni değildir. Ancak Green Card sahiplerinin ABD topraklarında kalıcı oturum izni vardır. H1B benzeri Amerikan vizeleri genellikle bir yıl süreyle verilir ve her yıl oturum iznini yenilemeniz beklenir. Green Card sahipleri için durum biraz daha farklıdır. Green Card sahipleri her 10 yılda bir kartlarını yenilemeleri beklenir. Ayrıca H1B vize sahipleri ABD vatandaşlığına başvurmazken Green Card sahipleri belirli bir süre sonra vatandaşlık başvurusu yapabilir.  H1B vizesi sahiplerine kıyasla Green Card sahipleri devlet destekli eğitim, sosyal güvenlik gibi hizmetlerden yararlanabilir. Son olarak iş kısıtlamaları olarak vize ile oturum alanlarla Green Card sahipleri arasında avantaj farkı var. Örneğin öğrenci vizesi ile ABD’de oturum alan bir öğrenci kampüs dışında çalışamazken Green card sahibi bir öğrenci ABD’de dilediği yerde çalışabilir.

Green Card Sahipleri Vergi Ödüyor mu?

Green card sahipleri tıpkı ABD vatandaşları gibi vergilerini ödemekle yükümlüdür. ABD’ye ödemekle yükümlü olunan vergiler ödenmediği takdirde Green Card sahipleri ABD vatandaşları ile aynı yasal yükümlülüklerden sorumlu olurlar.

You may also like

İster Yorum Yap İster Soru Sor:)