Anasayfa ÜlkelerFransa Avrupa’nın ve Alpler’in En Yüksek Zirvesi Mont Blanc

Avrupa’nın ve Alpler’in En Yüksek Zirvesi Mont Blanc

by emreunlu57
4,6K Görüntülenme

Mont Blanc’in zirvesine (okunuşu Mon Blon, İtalyancadaki adı Monte Bianco)  ilk olarak 1786 yılında Jacques Balmat ve Michel-Gabriel Paccard tarafından tırmanıldı ve bu tarihten sonra da bir çok dağcının rüyalarını süsledi.

Mont Blanc

Mont Blanc’ın görkemli karlı zirvesinin gölgesinde yer alan ve Mont Blanc’e ulaşmanın ilk başlangıç noktası olan Chamonix; Rhône-Alpleri bölgesinde yer alan, tarihi kiliseleri ve büyüleyici dağlarla çevirili, Haute-Savoie iline bağlı bir kayak merkezidir. Chamonix 1924 yılında burada yapılan ilk Kış Olimpiyatlarından beri dünyaca ünlü bir kayak merkezi olmuştur. Fransa, İtalya ve İsviçre sınırlarının kesişim noktasınada yer alır.  Altı farklı kayak alanıyla, yeni başlayanlardan, profesyonel kayakçılara kadar her seviyeye hitap eden pistleri bulunuyor. Telesiyejler ve pistler bir ağ gibi yamaçların üstüne örülmüşler. 73 tesis, 150 pistten bahsediliyor. Belli zamanlarda İsviçre ile birlikte Mont Blanc’a ortak sınırı olan üç ülkede (İtalya, Fransa, İsviçre) birden kayak yapabiliyorsunuz.

Chamonix yaz, kış yoğun turizm faaliyetinin olduğu bir bölgedir. Bölgeyi yılda yaklaşık 5 milyon turistin ziyaret ettiği belirtilmektedir.

Chamonix

Mont Blanc Dağı Nerede?

Mont Blanc dağı  4.810 m yüksekliğiyle  Alpler’in ve Avrupa’nın en yüksek dağıdır. Mont Blanc dağının İtalyanca ismi Monte Bianco’dur, ve  “Beyaz Dağ” anlamına gelir. Zirvesinden 2.440 m yüksekliğe kadar olan yamaçları, 28 metre kalınlığa kadar ulaşan buz tabakası ile örtülüdür. Mont Blanc’den İtalya ve Fransa’da bulunan vadilere akan, hatta vadi zeminine kadar ulaşan milyonlarca yıl önce oluşmuş çok sayıda buzul tabakaları bulunmaktadır. Bunlar arasında, İtalyan güney buzullarının (Miage Buzulu, Brenva Buzulu) boyutları, geçtiğimiz 150 yıl içinde hiç küçülmediği ileri sürülmektedir. Fransız kuzey kısmında, vadi zeminine kadar ulaşan buzullar yer alır; Bossons buzulu ve Argentieri buzulu en çok bilinenlerindendir.

Mont Blanc

Mont Blanc’e Nasıl Çıkılır?

Matterhorn nasıl Zermatt’ın ve İsviçre’nin sembolüyse,  Aiguille du Midi’de Chamonix için bir sembol.  Sadece 20 dakikada Aiguille du Midi teleferiği sizi Chamonix’in merkezinden 3.842 m yüksekliğe çıkarıyor ve bu teleferiğin sunduğu nefis manzaralarlarla hayatınızdaki en güzel 20 dakikayı geçiriyorsunuz.

Aiguille du Midi

Aiguille du Midi” ismi, “Öğlen vakti İğnesi” veya “Güneyin İğnesi” olarak tercüme edilir. Adını Mont Blanc eteklerinde yer alan Chamonix kasabasından bakıldığında iğneye benzeyen sivri konumundan alır: Güneş bu dağın zirvesini aştığında öğlen vakti gelmiş demektir.

Aiguille Du Midi

Aiguille Du Midi

Aiguille du Midi Teleferiği

Aiguille du Midi teleferiği 1955 yılında inşa edilmiş ve yaklaşık 20 yıl boyunca dünyanın en yüksek teleferiği unvanını elinde tutmuştur. Téléphérique de l’Aiguille du Midi 1970’’lerde Dünya’nın en yüksek teleferiği ünvanını kaybetse de Dünya’nın en dik teleferik hattı olma özelliğini hala elinde bulunduruyor. Teleferiğin yapımına 1945 yılında başlandığı, fakat hava koşulları nedeniyle uzun sürdüğü ve 10 yılda tamamlandığı biliniyor.

Aiguille du Midi 

Teleferik zirvedeki son noktaya neredeyse 90 derecelik bir açı ile yaklaşıyor. O an da bile ne kadar dik olduğunu anlayabilirsiniz. Aiguille du Midi teleferiği  iki bölümden oluşuyor. Önce Chamonix merkezden 2.317 m’de yer alan Plan de l’Aiguille’ye ve daha sonrasında da doğrudan 3.777 m’de yer ala Aiguille du Midi’ye çıkıyor. İlk etap olan 2317 metredeki Plan de l’Aiguille, Aiguille du Midi teleferiğinin orta istasyonu ve kış mevsiminde kayak, yaz ve baharlarda yürüyüş, kaya tırmanışı, yamaç paraşütü için bir erişim noktası. İkinci aşamada ise herhangi bir destek sütunu olmadan 3778 metredeki Aiguille du Midi’nin kuzey yüzüne yükselmeden önce Les Pelerins buzulundan geçerek en üst istasyona ulaşılıyor.

Aiguille du Midi Teleferiği

Teleferik oldukça büyük çıkış için 2 yıl önce 50 Euro ödemiştim. Şu andaki fiyatı ise 67 Euro. Bu rakam bizim için yüksek Avrupalılar için uygun olsa da kesinlikle değer. Mutlaka çıkın ve Avrupa’nın zirvesinin ne kadar nefes kesici olduğunu görün.

Fransa kış turizminin gözde merkezlerinden birisi olan Aiguille du Midi zirvesinde yer alan teraslardan bulutların üzerinde, beyaz fon eşliğinde bambaşka bir dünyadaymışsınız hissini yaşayacaksınız Alpler’in 4 bin metrenin üzerindeki zirvelerini, kaya duvarları ve buzullarla dolu manzaralarını seyretmek heyecan verici. Tüm Alp Dağlarını Fransa’dan İsviçre ve İtalya’ya kadar görebiliyorsunuz. Bulunduğunuz noktadan Avrupa’nın en yüksek dağı olan Mont Blanc’i de rahatlıkla izleyebilirsiniz. Hatta bu zirveden havanın açık olduğu zamanlarda İsviçre’nin en ünlü dağı Matterhorn’u da rahatlıkla görebilirsiniz.

Panoramik izleme platformlarından ve kayaya oyulmuş, kötü havalarda bile dışarıyı seyretme olanağı sağlayan geniş pencereli korunaklı alanlardan manzaranın tadını çıkarmak mümkün. Ayrıca içeride dağcılıkla ve Mont Blanc ile ilgili bilgi, fotoğraflar ve video görüntülerinin yer aldığı sergi salonları da bulunuyor. Aiguille du Midi’nin zirvesinin etrafında tam bir dönüşü sağlamak için 32 metrelik çelik boruların içinden geçerek manzaranın tadını çıkarabilirsiniz. Zirvede restoran, kafe ve bir hediyelik eşya dükkânı da var. Burayı gördükten sonra soracağınız ilk soru şu olacak ‘Bu adamlar buraya bunu nasıl yapmışlar’?:)

2014 yılında yapılan ve “Step Into The Void” (Boşluğa Adım) ismiyle bilinen cam kabine girerek, aşağı doğru baktığınızda, ayağınızın altındaki bir kaç santimlik camın sizi hayata bağladığını düşüncesini bir kenara atabilirseniz manzaranın tadını çıkarabilirsiniz.

Aiguille du Midi  yürüyüş yapmadan veya tırmanmadan Mont-Blanc’in zirvesini görebileceğiniz en yakın yer. Ayrıca Mont-Blanc’e tırmanmak isteyenler için de  başlangıç noktası. Dağcılar, Chamonix’ten Mont Blanc’a tırmanmak için en yaygın iki rotadan birini seçerler. Aiguille du Midi’den Mont Blanc du Tacul ve Mont Maudit üzerinden geçen rota genellikle daha sakin ancak teknik bir rotadır. Biraz daha kolay ve daha güvenilir seçenek, Mont Blanc tramvayı ile ulaşılan Nid d’Aigle’dan başlar ancak burada da ciddi kaya düşmesi tehlikesi bulunuyor.

Aiguille du Midi’den Mont Blanc’e tırmanan dağcıların çıkış noktası dağın içinde yer alan bir kapı ve bu kapıdan yola Mont Blanc’in zirvesine tırmanmak için yola çıkan dağcıları da izleyebilirsiniz.

Aiguille du Midi Çıkış

Aiguille du Midi’ye çıktığınızda yüksek irtifadan dolayı kendinizi iyi hissetmeme, baş dönmesi, baş ağrısı, mide bulantısı gibi belirtilerle karşılaşabilirsiniz. Bunun çözümü de en kısa sürede aşağı inmektir.

Yaz aylarında bile, açık alanlarındaki sıcaklıklar -10 ° C’ye düşebilir, bu nedenle aşağıda hava sıcak da olsa soğuğa ve güneşe karşı tedbirli olarak çıkmak gerekiyor. Ben üzerimde ince bir yağmurlukla içimde de bir T-shirtle çıktığım için soğuktan dondum diyebilirim.

Aiguille du Midi’ye çıktıktan sonra zirvede yer alan seyir teraslarından, Fransa, İsviçre ve İtalyan Alpleri’nin 360°lik nefes kesen manzarasını büyük bir keyifle izleyeceksiniz.  Dağın içinde yer alan asansör sayesinde, Mont Blanc’ın nefes kesen manzarasını keşfetmek 3.777 metreden 3.842m’deki zirve terasına erişebilirsiniz.

Aiguille du Midi’den Alp Manzaraları

Mont Blanc Zirvesine çıkmadan önce aşağıdaki bilgileri dikkate alın:

 • Her yer buz olacağından kaygan zeminli ayakkabı ile çıkmayın.
 • Yanınıza kalın giysiler, güneş gözlüğü ve güneş kremi alın.
 • 3 yaşından küçük çocuklara ziyaret yasaktır, 5 yaşından küçük çocuklar içinse tavsiye edilmez.
 • Ziyaret ortalaması (yolculuk dahil) yaklaşık 2-3 saat sürer. Ziyaretçi sayısına bağlı olarak ziyaret süresi iki katına çıkabilir.
 • Kalkış saatleri ve sıklığı, yılın zamanına ve ziyaretçi sayısına göre değişir: ziyaret tarihinize karşılık gelen tablo ve notlara bakın

Chamonix’de Tesisler ve Pistler

Kayak yapmak için şehir merkezinden ulaşmanız gereken birkaç kayak bölgesi var. Bir harita edinip önceden bunları incelemekte fayda var. Haritaları da her köşe başında bulabilirsiniz. Avrupa’da ki en sevdiğim şey de her bölgenin haritasına kolaylıkla ulaşabiliyorsunuz ve oldukça detaylı olarak tüm bilgiler verilmiş. Merkez durak Chamonix Sub’a vardıktan sonra her bir kayak bölgesine ücretsiz otobüslerle 10- 20 dakika sürelerde gidebiliyorsunuz. Önde gelen dört kayak bölgesinin adları: Brevent- Flegere, Balme Vallorcine, Les Houches, Grand Montets.

 • 56 km toplam pist uzunluğuyla birbirine bağlı Le Brévent ve La Flégère (2.525 m) güneye bakan yamaçlardaki iki bölge. Gün boyu güneş alıyorlar.
 • La Balme – Le Tour – Vallorcine (2.270 m), kuzey doğu tarafında vadiyi yukarından görebileceğiniz pistlere ve tesislere sahip. İsviçre sınırında.
 • Les Houches – Saint Gervais (1.900 m). Muhteşem manzarası ve orman içinden giden çoğunlukla kırmızı ve mavi, 55 km toplam pist uzunluğuyla biliniyor.
 • Argentière buzulları olarak da anılan Les Grands Montets (3.275 m) vadinin doğu tarafında. Çok yükseklerde off-pist kaymak isteyenler için.
 • Aiguille du Midi (3.842 m), şehir merkezinden iki aşamalı teleferikle çıkabileceğiniz Vallée Blanche’in başlangıcı; off-pist meraklıları için.

Chamonix’e Ulaşım

Chamonix’e en kolay geliş Cenevre’den, ancak Torino’ya ucuz bilet bulup, oradan Aosta ve Courmayer üzerinden otobüsle de ulaşabilirsiniz. Aracınızla gelecekseniz de Google Maps uygulaması ile rahatlıkla gelebilirsiniz.

Bölgeye en yakın havalimanı Cenevre Uluslararası Havalimanı. Bölgede yaşamıyorsanız planlarınızı Cenevre Uluslararası Havalimanı üzerine kurmalısınız. Havalimanının kasabaya uzaklığı 88 km. Yol arabayla 1 saat, otobüsle 1,5 saat ve trenle 3-3,5 saat sürüyor.-

 • Chamonix’e Trenle Ulaşım

Mont Blanc Expresi,  Fransa’nın St Gervais/Le Fayet İstasyonu’ndan kalkıp Chamonix Vadisi’ni tırmanyor ve İsviçre’nin Martigny İstasyonu’na kadar iniyor. Saatte bir tren olmakla birlikte zaman planlaması için tıklayın. 

Eğer Chamonix Vadisi’nde kalıyorsanız bu trene kaldığınız otelin resepsiyonundan alacağınız Carte d’Hote  (Guest Card) ile ücretsiz binebilirsiniz.

Ayrıca buraya gelmek için tren kullanılacak ise St Gervais-le Fayet Tren İstasyonu’na TGV’nin hızlı tren bağlantısı da var. Eğer Cenevre’den gelecekseniz direkt bir hat yok. Önce Fransa’da yer alan Annemasse’ye ya da Roche-sur-Foron’a gidip  Mont Blanc Ekspresi’nin başlangıç noktası olan St Gervais Tren İstasyonu’na ulaşmanız gerekli.

 • Chamonix’e Otobüsle Ulaşım

Otobüs kullanacaksanız Servoz ile Le Tour arasındaki bölgede otobüs seferleri yapılıyor.  Eğer Chamonix Vadisi’nde kalıyorsanız kaldığınız otelin resepsiyonundan alacağınız Carte d’Hote  (Guest Card) ile otobüslere ücretsiz binebilirsiniz.

Ayrıca SAT otobüs firmasının buraya Cenevre bağlantısı var. Helvecie ve Alpybus Otobüs Firmaları da Cenevre Otobüs Terminali ‘nden buraya kişi başı 27- 34 CHF karşılığında günde 3 sefer yapıyor. EBA Eurobus, Cham-van ve Chamexpress firmaları ise Cenevre Havaalanı’ndan buraya kişi başı 11- 28 €’dan  başlayan fiyatlarla saatte 1 sefer yapıyor.

 • Chamonix’e Mulet’le (Minibus) Ulaşım

Kasabanın merkezinde 08:00 ile 19:15 saatleri arasında 10 dakikada bir gördüğünüz güzergahta ücretsiz ring yapan bir minibüs sistemi var.

 • Chamonix’e Araçla Ulaşım

Fransa’da Autoroute Blanche (A40) üzerinden, İsviçre’den Martigny, Col de la Forclaz, Col des Montets üzerinden ve İtalya’dan Mont-Blanc Tüneli‘nden Chamonix ‘e ulaşabilirsiniz. Bu arada tüneli ücreti de 50 Euro.

İsviçre Fransa Sınır Geçişi

İsviçre AB üyesi değil fakat Schengen Ülkesi. Bu nedenle İsviçre’ye vize ile girdiyseniz İsviçre’den Fransa’ya geçmek için yanınızda pasaportunuz olması yeterli. Aslında ona da gerek yok sadece sizi durdururlarsa soruyorlar ki ben aracımla gittim ve beni kimse durdurmadı.

Chamonix’de Gezilecek Yerler

-The Musée Alpin

The Musée Alpin, burada inşa edilen eski 3 saraydan biri olan eski Chamonix-Palace’ta yer alıyor. Müzede ilk turistlerin bölgeye gelmesinden teleferiklerin yapılmasına kadar geçen süredeki tarih sergilenmeye çalışılmış.

1700’lü yıllardan 1900’lü yıllara doğru çekilen fotoğraflar, tablolar, haritalar ve eski eşyalar gösterilerek çok güzel bir geçiş sunulmuş. Değişimi gözlerinizle görmek açısından çok güzel bir yer. Müzeye giriş kişi başı 5.90 €, 18 yaş altı ise ücretsiz. Müze 10:00-12:00  14:00-18:00 saatleri arasında açık.

Otobüs Durağı: Place du Mont-Blanc Mulet Durağı: Michel Croz Tren İstasyonu: Chamoix Center

-Buz Denizi (Mer de Glace)

Bölgeye geldiğinizde mutlaka görmeniz gereken yerlerden biri  Mer de Glace yani Türkçesi ile buz denizi. Mont Blanc Dağı’nın 7 km kuzeyinde yer alan 7,5 km uzunluk ve 200 m derinlik ile Fransa’nın en büyük buzulunu oluşturuyor.

Buraya gidebilmek için önce Chamonix’de bulunan Montenvers Mer de Glace İstasyonu’na gitmeniz ve kırmızı Montenvers Trenine (Train du Montenversbinmeniz lazım.

Daha sonra ise Montenvers Mer de Glace İstasyonu’nda (Gare du Montenvers) inip teleferiğe binmeniz ve 480 basamaklı merdivenleri de inerek Buzul Mağarasına ( Grotte de Glace) varmanız gerekiyor.

-Aiguille du Midi

Bölgeye geldiğinizde mutlaka görmeniz gereken yerlerden biri  de Aiguille du Midi yani Türkçesi ile öğlen iğnesi. “Aiguille du Midi” ismi, kelimenin tam anlamıyla “Öğlen vakti İğnesi” veya “Güneyin İğnesi” olarak tercüme edilir. Adını Mont Blanc eteklerinde yer alan Chamonix kasabasından bakıldığında iğneye benzeyen sipsivri konumundan alır: Güneş bu dağın zirvesini aştığında öğlen vakti gelmiş demektir.

Yaklaşık olarak yüksekliği 4000m. Mont Blanc zirvesinin (4810m) yanı başı.

-Mont Blanc Anıtı (Statue Of Horace Bendicte De Saussure)

Statue Of Horace Bendicte De Saussure

Chamonix merkezinde yer alan anıt ile Mont Blanc zirvesine ilk çıkanlardan biri olan Jean-Jacques Balmat’nın bu çıkışa ödül koyarak destek veren jeolojinin ve alpinizmin kurucu babası Horace Bénédict de Saussure’a  Mont Blanc zirvesini işaret etmesi tasvir ediliyor. Anıt 1887 yılında yapılmış ve Alplerdeki en ünlü dağcılık anıtı olarak gösteriliyor.

Aşağıdaki sitelerden Chamonix-Mont Blanc ve civarındaki kayak merkezleri ile konaklama, restaurant ve diğer tüm bilgilere ulaşabilirsiniz.

https://www.chamonix.net

https://www.seechamonix.com

Chamonix’te yer alan kayak merkezlerinin haritasına buradan ulaşabilirsiniz.

Dünyanın en iyi DJ gruplarından biri olan Cercle’ın Aiguille du Midi de yaptığı müzik ve eşsiz görüntüler.

You may also like

İster Yorum Yap İster Soru Sor:)