Anasayfa Ülkeler Kuzey İtalya Alpleri’nin Arasında Zümrüt Yeşili Bir Göl; Lago Di Braies

Kuzey İtalya Alpleri’nin Arasında Zümrüt Yeşili Bir Göl; Lago Di Braies

by emreunlu57
4,1K Görüntülenme

Kuzey İtalya’daki Dolomitler’in en ikonik yerlerinden biri olan Lago di Braies gölü zümrüt suları, yemyeşil ladin çam ormanları ve hemen gölün kıyılarından yükselen karla kaplı zirveleri ile dünyaca ünlüdür. Braies Gölü gerçekten de türünün eşsiz bir yeridir. Göz kamaştırıcı güzelliği ile her yıl milyonlarca ziyaretçiyi kendine hayran bırakır.

Son yıllarda, bir çok Instagram kullanıcısının sıklıkla paylaştığı ve artık hafızalarımıza kazınan instagram’ın bu ikonik yerinin muhteşem doğasını canlı canlı görmek paha biçilemez. Aslında Instagram’ın popüler yaptığı yerlerden biri olarak efsaneleşmiş bir yer.

Lago Di Braies

Lago di Braies’in kenarında durup muhteşem berrak yansımalarına ve durgun sularına kendi gözlerinizle şahit olmanın yerini hiçbir şey tutamaz.

Sizi bilmem ama arkadaşlarım İtalya tatillerinden bahsettiklerinde hep Roma, Milano, Amalfi Sahili veya Venedik’ten bahsederler. Beni yanlış anlamayın, hepsi güzel yerler ancak bence Dolomitler’i görmeden İtalya’yı gördüm demek bana biraz garip geliyor. Italya denince hep tarihi yerler akla gelir fakat Kuzey İtalya’da bambaşka bir dünya var.

Bu zümrüt yeşili Alp gölü, deniz seviyesinden 1469 metre yükseklikte yer almaktadır. Dolomitler’deki en büyük doğal göldür ve Lago di Braies’in en derin noktası 36 metredir. Gölün etrafındaki yürüyüş parkuru yaklaşık 4 kilometredir ve ortalama 2 saatlik bir yürüyüşle tamamlayabilirsiniz. Lago di Braies Dolomitler’deki Braies / Prags belediyesine bağlıdır. 

Kaydedilen maksimum yüzey sıcaklığı 14 derecedir, bu nedenle buraya kış veya yaz aylarında geldiğinizde su soğuk olacaktır. Kışın çoğunlukla gölün yüzeyi buz ve karla kaplı olacaktır.

Neden Pragser Wildsee deniyor?

Pragser Wildsee, Lago di Braies’in Almanca adıdır ve Güney Tirol bölgesinde birçok insan Almanca konuştuğu için yaygın olarak bu isimle anılır. 

Lago Di Braies’de Tekne Kiralama

Muhtemelen gölde yapılacak en popüler ve en güzel aktivitelerden biri, havalı ahşap sandallardan birini kiralamak ve fotojenik zümrüt renkli sularda gezinmektir.

  • Fiyat : 1/2 saat 15,00 €, 1 saat 25,00 €

Lago Di Braies’de kamp yapmak…

Buraya karavan ile gitmek isterseniz göle sürüş mesafesinde iki kamp alanı bulunmaktadır. Camping Olympia ve Camping Al Plan.

Lago Di Braies Gölü’ne nasıl gidilir?

Buraya gitmenin en yaygın yolu araba olmakla birlikte, toplu taşıma veya rehberli turlarla da mümkündür. Bir araba kiralamanızı ve aracınızla gitmenizi öneririm.

Lago Di Braies’e arabayla nasıl gidilir?

Göle giden SS49 ulusal karayolu birkaç otoyolla bağlantılıdır. Örneğin, Milano, Venedik veya Innsbruck’tan veya Brunico, Trento ve Garda Gölü gibi daha yakın yerlerden arabayla gitmek oldukça kolaydır. Tek yapmanız gereken tabelaları takip etmek ya da navigasyonunuzu açmak:).

  • MILAN – Lago di Braies, Milano’dan araba ile 377 km (5 saat) uzaklıktadır.
  • VERONA – Göl Verona’dan arabayla 252 km (3 saat) uzaklıktadır.
  • VENEDİK – Göl, Venedik’ten araba ile 207 km (3 saat) uzaklıktadır.
  • AVUSTURYA – Göl, Avusturya sınırına arabayla 29 km (30 dakika) uzaklıktadır.

Toplu taşıma ile Lago Di Braies’e nasıl gidilir?

En yakın tren Niederdorf (Villabassa) (20 Haziran ile 20 Eylül arasında) tren istasyonundan Braies Gölü’ne otobüs bağlantısı var. 442 numaralı otobüse dikkat edin ve kalkışlar oldukça seyrek olduğu için zamanında gittiğinizden emin olun.

Lago Di Braies Braies Gölü’nde Otopark Var mı?

Buraya araba ile gelirseniz, otelin hemen yanında günlük 8 Euro’ya park yeri vardır. Gölde park etmek ilk saat için ücretsizdir, daha sonra günlük 8 Euro.

Lago Di Braies Gölüne Gitmeden Önce Bilmeniz Gerekenler

Sabahın erken saatlerinde yani gün doğumunda gitmenizi tavsiye ederim. Sabah erken saatlerde göl etrafı çok tenha olacaktır ayrıca dağlardan gelen yansımaları görmeniz içinde zamanlama oldukça önemlidir.

  • Yanınıza mutlaka atıştırmalık ve iyi bir yürüyüş ayakkabısı + doldurulabilir su şişesi alın.
  • Yandaki otelden öğle yemeği veya atıştırmalık satın alabilirsiniz, ayrıca gölün girişinde küçük bir restoran / bar da bulunmaktadır.
  • Lago di Braies’de manzara fotoğrafçılığı için en iyi zaman sabahın erken saatleri. Yaz aylarında sabah güneşi sabah 8:30 civarında suyu aydınlatır.
  • Gölün popülaritesi nedeniyle, büyük kalabalıklar sabah 10 civarında ortaya çıkmaya başlar.
  • Gölde drone uçurulmasına izin verilmiyor

You may also like

İster Yorum Yap İster Soru Sor:)