Anasayfa Faydalı Bilgiler Sri Lanka Vizesi Nasıl Alınır? 2022 Sri Lanka Vize Ücreti Ne Kadar?

Sri Lanka Vizesi Nasıl Alınır? 2022 Sri Lanka Vize Ücreti Ne Kadar?

by emreunlu57
3,5K Görüntülenme

Resmi adı Sri Lanka Demokratik Sosyalist Cumhuriyeti olan ve 1972 yılından önce Seylan olarak da bilinen ülke Güney Asya’da, Hint Okyanusu’nda yer alan bir ada ülkesidir.

Asya’nın yeşil ve en tropik ülkelerinden biri olan Sri Lanka, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına vize uygulayan bir ülke, üstelik Umumi Pasaport sahibi olan biz bordo pasaportlular dışında Yeşil Pasaport sahibi olan vatandaşlar da vize uygulamasına tabiler. Sri Lanka, hızlı vize veren ülkeler arasında ve Türk vatandaşları genellikle bu ülkeden vize alırken zorlanmıyor.

Sri Lanka Vize Türleri

Sri Lanka’ya seyahat etmek isteyenler seyahat amaçlarına göre şu vize türlerine başvurabilirler:

• Sri Lanka Turist Vizesi: Tatil, aile-ve arkadaş ziyareti, tıbbi tedavi, sportif ve kültürel aktiviteler amacıyla alınabilecek vize türüdür.

• Sri Lanka Ticari Vize: İş toplantıları, konferanslar, seminerler, 1 aydan kısa süreli eğitim programları, sanat-müzik ve dans aktiviteleri, din aktiviteleri gibi amaçlarla alınabilecek vize türüdür.

Sri Lanka Vizesi Nasıl Alınır?

Sri Lanka vize uygulamaları için elektronik ortamda düzenlenen yetkilendirme sistemi olan ETA’yı kullanıyor. Sri Lanka’ya seyahat etmeden önce ETA onay bildirimi alınması gerekmektedir. ETA almak için www.eta.gov.lk internet adresinden gerekli bilgiler doldurulmalı, talep edilen ücret ödenerek başvuru tamamlanmalıdır. Başvuru tamamlandıktan sonra ETA onay bildirimi gelecektir. Bu onay bildirimiyle sınır kapılarında 30 güne kadar vize alınabilmektedir. Online olarak ETA onay bildirimi almayanlar ise sınır kapılarında ETA alabilmektedir ancak bunun için ek bir ödeme yapılması gerekmektedir. ETA alındıktan sonra ise Göçmenlik Bürosuna gidilmeli ve pasaport ibraz edilmelidir. ETA, başlangıçta 30 günlük süreyle verilmektedir ancak bu süre 6 aya kadar uzatılabilmektedir.

Sri Lanka’ya giriş yapabilmek için ETA onay bildirimi alındıktan sonra hazır bulundurulması gereken evraklar şu şekildedir:

• Pasaport (Ülkeye varış tarihinden itibaren 6 ay daha geçerliliği olan)

• Seyahat belgeleri (Onaylanmış dönüş bileti ile birlikte)

• Konaklayacağınız yerin belgeleri

Vize almak deyince gözünüz korkmasın Sri Lanka hükümeti, ülkeyi ziyaret etmek isteyen Türk vatandaşları için online vize hizmeti uygulaması sunuyor. Schengen Vizesi gibi teferruatlı ve külfetli değil. İnternet üzerinden alabileceğiniz bu vize ile kolay bir şekilde ülkeye giriş çıkış yapabilmeniz mümkün olsa da, nadir de olsa vizenizin onaylanmaması gibi bir durum söz konusu olabiliyor. Bunun en önemli nedenlerinden biri vize başvuru formunu doldururken, yanlış bilgiler vermek oluyor. Yanlış ya da eksik olarak vermiş olduğunuz bilgiler yüzünden Sri Lanka vize başvurunuzun olumsuz olarak değerlendirilmesi mümkün olabilir.

Sri Lanka vizesi. Online vize uygulaması vize alma işini oldukça kolaylaştırıyor. Yapmanızın gereken en önemli şey online formu doldururken dikkatli olun yeter.

Aşağıdaki linkten girip İngilizce formu doldurduktan sonra 35 dolarılık vize başvuru ücretini kredi kartınızla ödüyorsunuz. Mailinize başvurunuz alınmıştır yazısı geliyor ve bu mailden bir çıktı alıp yanınızda götürmeniz gerekiyor. Sri Lanka’ya girişte pasaport kontrolünde pasaportunuzu uzattığınızda pul gibi bir vizenin çıktısını alıp pasaportunuza yapıştırıyorlar. Hepsi bu kadar.

Dikkat edilmesi gereken en önemli konu (yukarıda da belirttim); tek bir harfin bile hatalı yazılmamış olması gerekiyor, o nedenle online vize başvurusu yaparken çok dikkat etmek gerekiyor, eğer hatalı bir giriş yaparsanız ülke girişinde vize ücretini bir kez daha ödemek zorunda kalabilirsiniz.

Online Sri Lanka vizesi doldururken aşağıdaki başlıklara dikkat etmelisiniz;

  • Klavyeyi büyük harfe çevirin.
  • İngilizce karakter kullanın ( İ,Ö, Ş, Ü lere dikkat )
  • Pasaport no, Ad-Soyad en çok dikkat etmeniz gereken alanlar, tek harfi bile hatalı olmasın, her sayfayı geçerken tekrar tekrar kontrol edin.
  • Sri Lanka’daki adrese kalacağınız otel ismini ve adresini yazın
  • Mail adresinizi doğru yazdığınızdan emin olun, çünkü vize maili yazdığınız o adrese gelecek…
  • Aktarmalı uçuşla gidiyorsanız uçuş bilgisine ilk hareket noktasındaki biletinizin bilgilerini girin.

Sri Lanka vizesi 30 gün ve iki girişli veriliyor.

Sri Lanka Online Vize Başvuru Linki için Tıklayınız…  çıkan sayfada ” I Agree ” butonunu tıklayıp devam edin.  Sol taraftaki  Tourist ETA bölümünden Apply for Individual ( bireysel başvuru) adımını seçin ve istenilen bilgileri yukarıdaki uyarıları dikkate alarak girin.

Sri Lanka gezerken keyif alacağınız bir rota, uçak bileti pahalı ancak konaklama ve yeme içme çok pahalı değil. Malum şu aralar Sri Lanka’da büyük bir ekonomik kriz var. Gitmeden önce bunu da göz önünde bulundurmanız da fayda var.

Sri Lanka’ya Seyahat Edecek Türk Vatandaşlarının Dikkatine

Umuma Mahsus Pasaport hamilleri vizeye tabi olup, 30 güne kadar turistik amaçlı seyahatlerinde vizelerini www.eta.gov.lk internet adresinden veya ülkeye girişte sınır kapılarından alabilmektedirler.

Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport hamilleri vizeye tabi olup, 30 güne kadar turistik amaçlı seyahatlerinde vizelerini www.eta.gov.lk internet adresinden veya ülkeye girişte sınır kapılarından alabilmektedirler.

You may also like

İster Yorum Yap İster Soru Sor:)