Anasayfa Faydalı Bilgiler Schengen Vizesi Nasıl Alınır? 

Schengen Vizesi Nasıl Alınır? 

by emreunlu57
3,3K Görüntülenme

Hepimizin bildiği gibi birçok Avrupa ülkesi seyahat için Türk vatandaşlarına Schengen vizesini zorunlu tutuyor. Peki, Schengen vizesi nedir, nasıl alınır, detaylar neler? Hepsi bu yazımda…

Kimi ülkelerden Schengen vizesi almak kolay, kiminden zor. Schengen vizesi hakkında şehir efsanesi de sayılabilecek yüzlerce bilgi var.

Schengen vizesi ile ilgili detayları araştırarak bilmeniz gerekenleri detaylandırmaya çalıştım. Bu yazıyı okuduktan sonra konsolosluğa için rahat gideceğini garanti edebiliriz!

Schengen vizesi nedir?

Öncelikle Schengen vizesini tanımlayalım; Avrupa Birliği vize politikası anlamına gelen Schengen bölgesinde tam 26 ülke bulunuyor. Schengen vizesi alındığında pasaport sahibine ilgili ülkelerde serbestçe dolaşma hakkı sağlıyor.

Schengen vizesi ile hangi ülkeleri ziyaret edebilirsiniz?

Schengen bölgesi 26 ülkeyi kapsıyor fakat Schengen ülkelerinin çoğu Avrupa Birliğinde olmasına rağmen Schengen bölgesini AB ile karıştırmamalısınız.

Schengen Vizesi İle Gidilebilecek Ülkeler
 • Belçika
 • Avusturya
 • Çek Cumhuriyeti
 • Danimarka
 • Estonya
 • Finlandiya
 • Fransa
 • Almanya
 • Yunanistan
 • Macaristan
 • İzlanda
 • İtalya
 • Letonya
 • Litvanya
 • Lüksemburg
 • Malta
 • Hollanda
 • Norveç
 • Polonya
 • Portekiz
 • Slovakya
 • Slovenya
 • İspanya
 • İsveç
 • İsviçre
 • Lihtenştayn

Yukarıdaki listede de gördüğünüz gibi, Schengen Bölgesinde 22  tanesi Schengen kazanımlarını tam olarak yerine getiren ve 4  tanesi Avrupa Serbest Ticaret Birliği (EFTA) üyesi olup Schengen Sözleşmesi ile ilgili Özel Anlaşmalar yoluyla Schengen kurallarını yerine getiren 26 üye ülke bulunmaktadır.

3 Avrupa ülkesi ise Schengen Bölgesinin ortak üyeleridir ancak Avrupa Birliğine üye değildirler: Bu ülkeler İzlanda, Norveç ve İsviçre‘dir.

Bunların dışında Avrupa kıtasında yer almamalarına rağmen Avrupa Birliğinin özel üyeleri ve Schengen Bölgesinin parçasıdır: Azorlar, Madeira ve Kanarya Adaları.

Diğer yandan şu Monako, San Marino ve Vatikan da ülke sınırlarını Schengen bölgesine açmışlardır ancak Schengen Bölgesine üye değildirler:

Henüz Schengen Bölgesine katılmamış olan 5  Avrupa Birliği üyesi daha bulunmaktadır: hala dışarıda kalmayı tercih eden İrlanda ve yakında katılmaları istenen ve katılmayı amaçlayan Romanya, Bulgaristan, Hırvatistan ve Kıbrıs.

Schengen Bölgesinin dış sınırları, %80’i sudan ve %20’si karadan oluşup 50.000 km uzunluğunda bir aralığa ulaşmaktadır.

Bölgede yüzlerce havalimanı ve deniz limanı, çok sayıda kara geçiş noktası bulunuyor, yüzölçümü 4.312.099 milyon kmve nüfusunu 419.392.429 milyon vatandaş oluşturuyor.

Schengen vizesi almak zor mu?

Schengen vizesi almak aslında zor değil fakat belge toplamak gibi işlemler göz önüne alındığında bize oldukça yorucu bir süreç olarak yansıyor. Schengen vizesi için hazırlanması gereken evraklar ülkeden ülkeye farklı prosedürlerde değişkenlik gösterebiliyor.

Schengen vizesi nasıl alınır? Schengen vizesi nereden alınır?

 1. Öncelikle yapmanız gereken bu işi ciddiye almak ve istenen belgeleri eksiksiz tamamlamak.
 2. Evrak dosyasına üzerine olan tapu, araç, banka hesabı ya da maaş bordrosu gibi belgeleri eklemeniz gerekiyor. Bunun sebebi de ülkendeki yerleşik düzenini net bir şekilde göstermen ve Schengen ülkelerine kaçmak istemediğini net bir şekilde belirtmeni gerekiyor.
 3. İsterseniz bir vize talep dilekçesi de yazabilirsiniz. Seyahat planını anlatan dilekçe, iyi niyetini göstermek açısından vize almanda fayda sağlayacaktır.
 4. Vize başvurusu öncesinde yurtdışı sağlık sigortası, otel ve uçak bileti rezervasyonlarınızı yaptırıp evraklarınıza mutlaka eklemelisiniz.
 5. Banka hesabında ne kadar yüklü miktarda nakit olursa vize almanız o kadar kolay olacaktır.
 6. Varsa eski pasaportlarınızı mutlaka dosyanıza ekleyin. Uzun süreli Schengen vizesi almak için önemli.

Schengen vizesi ücretleri ne kadar?

Schengen vizesi ücretleri 90 günden daha kısa süreli kalışlar ve transit vize için 60 Euro, 90 günden daha uzun konaklamalar için 99 Euro, 6-12 yaş aralığındaki çocuklar için de 35 Euro olarak belirleniyor.

Fakat bu durum yine de ülkeden ülkeye değişebiliyor, ayrıca aracı kurumlarla yapılan vize işlemlerinde hizmet bedeli de ekleniyor. size ortalama 100 Euro gibi bir maliyeti olacaktır.

Schengen vizesi çeşitleri ve şartları neler?

Schengen vizesi üç grupta toplanıyor:

1. Tek Tip Schengen Vizesi: Burada “A” kategorisi vizesi, havalimanı transit vizesini temsil ediyor. Schengen dışındaki bir ülkeye seyahat etmek için bir Schengen bölgesi ülkesinden aktarma yapmak gerekiyorsa, “A” grubu vizesi alınıyor.

C grubu vize ise, aslında hepimizin tatillere çıkarken aldığı kısa süreli konaklama vizesi… Burada vizede “tek giriş” yazarsa sadece bir Schengen ülkesine belli süreyle bir defalık giriş izni veriliyor.

“Çift giriş” vizesi de aynı mantıkta olmasına rağmen tek girişten farkı, vize süresi boyunca Schengen ülkesine iki defa giriş hakkı vermesi oluyor.

“Çoklu giriş” vizesiyle ise Schengen Bölgesi’ne verilen sürede istendiği gibi girilip çıkılabiliyor. Çoklu girişte 6 ayda bir en fazla 90 gün ülkede kalınabiliyor.

2. Sınırlı Bölgesel Geçerliliği Olan Vizeler: Sadece vizeyi veren ya da özel olarak belirtilen Schengen ülkelerinde geçerli olan vize türüdür. Çok istisnai durumlarda düzenlenen bu vize süresinde belirtilen ülkeler dışında herhangi bir Schengen alanına girilemiyor.

3. Ulusal Vizeler: Ulusal vize D kategorisinde yer alıyor. Bu vize de Schengen ülkelerinden birinde ikamet edecek, okuyacak ya da çalışacak yabancılara veriliyor.

Schengen vizesinin süresi ne kadardır?

Seyahat amaçlı kısa süreli Schengen vizesi 6 ayda bir maksimum 90 gün konaklama imkanı veriyor. Tabi bunu vize süresi ile karıştırmamak gerekiyor. 5 yıllık bir vize alsanız bile maximum 90 gün ilgili ülke ya da ülkelerde kalabilirsiniz. Bu süre ülkeden her çıkış yaptığınızda değişecektir.

En kolay Schengen vizesini hangi ülkeler veriyor?

Bu konuda bazı ülkeler zorlayıcı, bazı ülkelerse daha iltimaslı davranabiliyor. Şu aralar İpsala sınır kapısındaki kuyruklardan da anlayabileceğimiz gibi komşumuz Yunanistan çok zorlayıcı bir işleyiş gözetmiyor. Belgeler tam olduğunda ve aranan şartlar sağlandığında Fransa’dan da eli boş dönmek pek mümkün değil. Bunun yanı sıra İtalya ve İspanya gibi turistlere çok aşina olan ülkeler de Schengen vizesi verme konusunda pek sorun çıkarmıyor. üst üste aynı ülkeden Schengen vizesi almak her seferinde daha uzun süreli vize almanızı sağlayacaktır. Mesela ben ilk Almanya’dan Schengen vizesi aldığımda 6 aylık vermişlerdi, sonrasında 1 yıl ve daha sonra 3 yıl olarak aldım.

Öğrenciler Schengen vizesini daha mı kolay alıyor?

Schengen vizesi öğrenciler için daha farklı bir sistem uyguluyor. Öncelikle öğrenciler çalışmadığından ve üstlerinde bir mülk ya da nakit bulunma ihtimali daha düşük olduğundan, bu durumu bir sponsorla çözüyorlar. Geri kalanıysa öğrenci belgesi, başvuru formu gibi bilindik belgeler…

Bu yönüyle baktığımızda öğrenciler okullardan kabul aldıkları için en azından daha az belge toplayarak, vizelerini daha garantili bir şekilde alıyorlar diyebiliriz.

Öğrencilere D tipi Schengen vizesi veriliyor. 90 günü aşan konaklama süreleri için verilen bu vize genelde bir yıla yakın olan süreleri kapsıyor.

You may also like

İster Yorum Yap İster Soru Sor:)