Anasayfa Faydalı Bilgiler Kapadokya Balon Turu Fiyatları (2022)

Kapadokya Balon Turu Fiyatları (2022)

by emreunlu57
3,5K Görüntülenme

Balon Turları Çeşitleri Nelerdir?

Standart Balon Turu 
Standart uçuşlar 20-24 veya 28 kişilik sepetlerde 45 dakika – 1 saat arasında gerçekleştirilen turlardır. Kişi başı fiyatlar ortalama 160 Euro’dur.

Deluxe Balon Turu
Deluxe balon turu 16 kişilik sepetlerde 75 dakika – 90 dakika arasında gerçekleştirilen uçuş turudur. Kişi başı fiyatlar ortalama 250 Euro’dur.

 • Balon Turları hava koşullarının elverişli olduğu her gün, gün doğarken yapılmaktadır. (Nadiren özellikle kış aylarında gün ortasında da yapılabilir)
 • Ücretler kişi başı fiyatlardır. Balondaki yer kapasite ücretleri standarttır, öğrenci ve çocuklar için fiyat değişmemektedir. 6 yaş altındaki çocuklar balon turuna katılamazlar.

Kapadokya

Deluxe Balon Turuna dahil olan hizmetler:

 1. Uçuş öncesinde verilen aperatif kahvaltı ile hafif bir şeyler atıştırabilirsiniz
 2. Uçuş sonrasında alkolsüz şampanya ile kutlama ve sertifika töreni gerçekleştirilmektedir.
 3. Balon turuna katılacak olanların da Covid-19 önlemleri konusunda hassasiyet göstermeleri gerekmektedir.

2022 sezonu için Kapadokya Balon Turu fiyatları;

 • Mart ayında kişi başı 140-190 Euro,
 • 01 Nisan – 31 Ağustos tarihleri arasında kişi başı 170-200 Euro,
 • Eylül ve Ekim aylarında ise kişi başı 190-240 Euro arasında.

Verilen hizmet kalitesi ve talep yoğunluğuna göre rakamlar ay ay değişkenlik gösterebiliyor.

Fiyat içerisinde özel araçlar ile otelinizden alma ve tur bitiminde otelinize bırakma, uçuş öncesi kahvaltılık atıştırmalıklar, yaklaşık 1 saatlik balon turu, tur sonrası şampanya/alkolsüz içecek ile kutlama, hatıra olarak size özel uçuş sertifikası ve sigorta dahil oluyor.

Balon Turu fiyatına neler dahil?

Kapadokya Balon Turu fiyatına otelden alma, uçuş öncesi kahvaltı ve bilgilendirme, yaklaşık 1 ila 1,5 saatlik balon turu, uçuş sonrası kutlama, sertifika takdimi ve otele geri bırakma hizmeti dahildir.

Kapadokya

Balon Turu ne kadar sürüyor?

Kapadokya Balon uçuşları en az 1 saat sürüyor. Uçuş öncesi ve sonrasındaki hizmetleri de sayarsak tipik bir balon turu yaklaşık 3 saat sürüyor.

Balonlar ne kadar yüksekliğe çıkabiliyor?

Balonların uçuş boyunca çıkabilecekleri maksimum irtifaları hava şartlarına göre değişkenlik gösterebiliyor. Yasal limit olarak balonlar maksimum 1400 metreye kadar çıkabiliyor. Bunun yanı sıra vadiler ve peri bacalarını yakından görebilmeniz için pilotlar yer yer balonları yerden 1 metreye kadar inebiliyorlar.

Balon turu boyunca ne kadar bir mesafe katediliyor?

Yaklaşık 1 saat süren balon turu süresince yerden yaklaşık 6 ila 7 kilometre bir mesafe katediliyor.

Balonlar nereye iniyor?

Balonların inme yerleri önceden belirlenmiş bir nokta olmuyor. Sıcak hava balon pilotları uçuş öncesinde balonun ineceği yer planlamasını yapıyor fakat hava durumu ve rüzgar şartlarına göre inme noktası değişkenlik gösterebiliyor. Genellikle uçuşun 40-45’inci dakikasından itibaren pilot tarafından genel bir iniş yeri belirleniyor ve bu noktaya emniyetli iniş sağlanıyor.

Balonların inişleri gayet emniyetli bir şekilde yapılıyor. Sepetler emniyetli bir iniş için tasarlanmış durumda.

Kapadokya

Balona kaç kişi binebilir?

Balonlar farklı kategoride yolcu alabiliyor. Tipik bir balon turunda sepette 20 ila 28 kişi arasında yolcu bulunuyor. Sepet 4 bölümden oluşuyor ve her bölüme maksimum 5 kişi biniyor. Ayrıca 10-12 kişilik balonlar da bulunuyor.

Balon turuna kimler katılamaz?

Balon turuna fiziksel ve ruhsal sağlığı yerinde olan herkes katılabilir. Minimum 1 saat süren balon turu süresince sepette ayakta kalıyorsunuz, ayrıca bazen sert inişler olabiliyor ve bu durum yakın bir zamanda ameliyat olmuş katılımcılar için tavsiye edilmiyor veya doktor onayları olması isteniyor. Yine yükseklik korkusu olanların da balon turuna katılmaları tavsiye edilmiyor. Hamilelerin de balon turuna katılmalarına izin verilmiyor.

Balon turuna çocuklar katılabilir mi?

Balon turuna 6 yaşından küçük çocukların katılmasına izin verilmiyor. Ayrıca 16 yaşından küçük çocuklar da ancak aileleri ile birlikte balon turuna katılabilirler.

Balon uçuşları emniyetli mi?

Sıcak hava balon uçuşları, son derece emniyetli olup aynı zamanda Dünya Hava Sporları Federasyonu (FAI) tarafından havacılıkta en güvenli hava sporu olarak kabul edilmekte. Kapadokya’da 20 yılı aşkın bir geçmişe sahip olan balon turlarında kazalar çok nadirdir.

Balon turları aynı zamanda Türkiye Sivil Havacılık Kurumu kontrolünde ve denetiminde gerçekleşmektedir ve yine Uluslararası Sivil Havacılık Organizasyonu ( ICAO ) tarafından belirlenen tüm eniyet tedbirlerine uyulmakta, emniyeti ihlal edebilecek hava durumu veya herhangi bir olay söz konusu olduğunda o gün uçuş yapılmamaktadır.

Kapadokya

Balon pilotları lisanslı mıdır ve yolculara sigorta yapılıyor mu?

Balonları kontrol eden tüm pilotlar uluslararası geçerliliğe sahip uçuş lisansına sahip ve yine lisanlarını her 2 yılda bir yenilemeleri gerekiyor. Bu nedenle pilotların performans ve bilgilerinin sürekli güncel ve en üst düzeyde olması sağlanıyor. Balon uçuşlarında ayrıca yolculara Havacılık sigortası yapılıyor.

Balon uçuşları iptal edilirse aldığımız tur ne oluyor?

Zaman zaman olumsuz hava şartları veya emniyeti ihlal durumları nedeniyle uçuşlar bir gün öncesinden veya uçuş günü iptal edilebiliyor. Bu durumda balon turu satın alan yolcuların ücreti iade ediliyor veya programları müsaitse ertesi güne uçuş planlanıyor.

Balon Turları için İyi Mevsim, Turlar ve Fiyatlar

Kapadokya’da Balon turları genellikle 20-28 kişilik gruplar halinde yılın her ayı yapılabiliyor. İlkbahar ve sonbahar ayları Kapadokya’da balon turlarının en keyifli yapıldığı aylardır. Yoğun bir günde yaklaşık 100 adet balon havalanıyor.

Balon turları için tek bir şart var. O da hava koşullarının uygun olması. Sıcak hava balonları genelde rüzgarlı havalarda uçabiliyor, bu nedenle rüzgarın durumu çok önemli. Balonlar Sivil Havacılık tarafından verilen özel sertifikalara sahip kişiler tarafından kullanılıyor.

Kapadokya

Balon Turları Hangi Saatte Yapılıyor?

Kapadokya Balon Turu genellikle sabah saat 5 gibi başlıyor ve yaklaşık 1 saat sürüyor. Tur acentesi tarafından otelinizden alınarak alana getiriliyorsunuz.

Balon turunun yapıldığı alana geldiğinizde birbirinden güzel renklerde balonların helyum gazı verilerek şişirilmesini izlemek de ayrı bir keyif. Ortam son derece sürrealist bir hal alıyor.

Fiyata dahil olan hizmetler

 • Özel araçlar ile otelinizden alma ve tur bitiminde otelinize bırakma
 • Uçuş öncesi kahvaltılık atıştırmalıklar
 • 1 saatlik balon turu
 • Tur sonrası şampanya/alkolsüz içecek ile kutlama
 • Hatıra olarak size özel uçuş sertifikası
 • Sigorta

Balon kapasitelerinin dolması ihtimaline karşılık özellikle yüksek sezon döneminde en az 5 gün – 1 hafta öncesinden rezervasyonlarınızı gerçekleştirmenizi tavsiye ediyoruz.

Sizi Dünya’nın en iyi FPV Drone Pilotu ‘Johnny Schaer’in’ Drone’la çektiği muhteşem Kapadokya görüntüleriyle baş başa bırakıyorum.

You may also like

İster Yorum Yap İster Soru Sor:)