Anasayfa TürkiyeKayak Merkezleri Uludağ’dan Sarıkamış’a Türkiye’nin en iyi kayak merkezleri

Uludağ’dan Sarıkamış’a Türkiye’nin en iyi kayak merkezleri

by emreunlu57
3,9K Görüntülenme

Kar yağışlarının başlamasıyla birlikte ‘kayak sezonu açıldı, kayak için nereye gitmeliyim?’ diyenler için Türkiye’nin en iyi kayak merkezlerini sizler için listeledim.

Bursa Uludağ Kayak Merkezi 

Uludağ Kayak Merkezi

Sömestr tatili ve kayak tatili denilince akla ilk gelen yer tabi ki Uludağ, 2.543 metre yüksekliği ile Batı Anadolu’nun en yüksek dağı.

Uludağ Kayak Merkezi, Alp ve Kuzey disiplini ile “Tur Kayağı” ve“Helikopterli Kayak” seçenekleri için uygun coğrafi şartlara sahiptir. Kayak dışında snowboard, bigfoot, buzpateni ve kar motosikleti aktiviteleri de yapılıyor. Kış ve kayak tatili için en keyifli ve en iyi yerlerin başında geliyor.

Uludağ kayak merkezinde, yeni başlayan kayakçılardan, profesyonellere kadar her seviyeye hitap eden 24 adet pist bulunuyor.

Ergün kayak pistinin uzunluğu 800 metre, Kuşaklı kayak pistinin uzunluğu ise 2.750 metredir.

Uludağ’da 25 otel hizmet veriyor, saatte 850 kişi kapasiteli, 30’dan fazla pisti bulunuyor. Aynı zamanda bir çok etkinlik ve konserlerden dolayı da tam bir cazibe merkezidir. Özellikle kış ortasında bir çok etkinlik ve kış partileri düzenleniyor. Üniversite partilerinin vazgeçilmezi.

Ülkemizin en eski kayak merkezlerinden biri olan Uludağ, 1963’te hizmete açılan Türkiye’nin ilk teleferiği Bursa Teleferik ile Bursa kent merkezine bağlanıyor. Uludağ’da en yüksek kayak sezonu Ekim-Nisan arasında.

Kars Sarıkamış Kayak Merkezi

Kars Sarıkamış Kayak Merkezi

Kars şehir merkezine 55 km mesafede, 2.634 metre rakıma sahip olan ve  Allahuekber Dağları Milli Parkı içerisinde yer alan Kars Sarıkamış Kayak Merkezi, dünyada sadece Alp Dağları’na özel olan “kristal kar” özelliğiyle de Avrupa’nın en önemli kayak merkezleri arasında yer alıyor.

Nem oranının çok düşük olmasından dolayı yağan kar buzlanmadan yağdığı andaki kristalize formunu çok uzun süre koruyabiliyor.

Sarıçam ormanları içerisinde, toplam uzunluğu 12 km’yi bulan 5 etaplı piste sahip olan Sarıkamış’ta kayak sezonu Aralık-Mart ayları arasında 4 ay sürüyor.

Günlük 15 bin kayakçıyı ağırlayabilen kayak merkezinde Alp ve Kuzey Disiplini kayak uygulaması, kayak safari, kızaklı gezi ve snowboard sporu yapılabiliyor.

Erzurum Palandöken Kayak Merkezi

Palandöken Kayak Merkezi

3.185 metrelik zirvesi ile Palandöken dağları, Doğu Anadolu’nun en popüler kayak merkezlerinden Erzurum‘un otantik atmosferi içerisinde yer alıyor. Yüksek irtifa, kaliteli kar ve uzun kış dönemi Palandöken’de sınırsız kayak keyfi sunuyor. 

Palandöken Kayak Merkezi‘nde toplam 22 adet pist mevcut, bu pistlerden ikisi FIS tarafından olimpik pist olarak ilan edilmiştir.

Kar kalitesi, sahip olduğu kaliteli tesisler ve her seviyeden kayak severe hitap eden pistleriyle Palandöken Kayak Merkezi, Türkiye kış turizminin en gözde merkezlerinden birisi.

70 km boyunca uzayan Palandöken Dağları, 1993’den bu yana kış turizminin merkezi ilan edilmiş. 2011 yılında yapılan Dünya Üniversiteler Kış Oyunları’na da ev sahipliği yaparak, dünya ölçeğinde bir kayak merkezi olduğunu da kanıtlamış.

Büyük slalom ve slalom yarışmaları için Uluslararası Kayak Federasyonu olan FIS tarafından tescillenmiş 2 adet kayak pisti bulunuyor. Palandöken’de, 7’si kolay, 8’i orta, profesyonel 4 doğal pist yer alıyor.

Yamaç paraşütü, dağcılık, snowtube, paintball gibi birbirinden farklı aktivitelerin de yapılabildiği bu Palandöken kayak merkezinde, Uluslararası Kayak Federasyonu (FIS) tarafından tescilli iki pist de hizmet veriyor. Konaklama ve restoran gibi işletmelerin de olduğu Palandöken Kayak Merkezi Erzurum şehir merkezine yaklaşık 4 kilometre uzaklıkta bulunuyor.

Bolu  Kartalkaya Kayak Merkezi

Bolu Kartalkaya Merkezi

Bolu’nun doğusunda, Köroğlu Dağları’nın zirvesinde yer alan Kartalkaya Kayak Merkezi, Uludağ’dan sonra Türkiye’nin en ünlü kayak merkezi, Kartalkaya Kayak merkezi sizleri çam ağaçlarının yeşili ve beyazın saflığıyla selamlıyor.

Bolu şehir merkezine 50 km uzaklıkta yer alan merkeze araç veya ve toplu ulaşım ile 45 dakikada ulaşılabiliyor.

Kartalkaya kayak merkezinde, farklı zorluk seviyelerinde 11 tanesi mekanik olmak üzere 23 adet pist yer alıyor.

Alp kayağı, kayak koşusu ve tur kayağı için oldukça bölgede, snowboard ve ATV gezileri gibi aktiviteleri de deneyebilirsiniz.

Kayseri  Erciyes Kayak Merkezi

Kayser Erciyes Kayak Merkezi

Kayseri şehir merkezine 25 km uzaklıkta yer alan Erciyes Kayak Merkezi

3.917 metreye ulaşan zirvesi ile Türkiye’nin en yüksek 5. dağı olan Erciyes Dağının eteklerinde yer alan Erciyes Kayak Merkezi‘nde, zorluk derecelerine göre farklılıklar gösteren 32 adet pist seçeneği bulunuyor.

Orta Anadolu’nun en yüksek dağı olan Erciyes’in kuzey yamacı kayak merkezinin de yer aldığı Tekir Yaylası olarak da biliniyor.

3.917 metre yüksekliği olan Erciyes Dağı volkanik sönmüş bir yanardağdır. Bölgenin iklimi karasal iklim özelliklerini taşır ve kış mevsiminde kar kalınlığı 50 ile100 cm arasında değişmektedir. Aralık ve Mart ayları arasındaki dönem Erciyes Kayak Merkezi için en uygun kayak sezonuna sahip.

Erciyes’te yer alan kayak tesisleri, 2.150 metre ile 3.400 metre arasında yer alıyor. Pistlerin eğimi ise % 10 ile % 50 arasında değişiyor. Türkiye’deki en uzun telesiyejlerden birine sahip olan Erciyes Kayak Merkezinde, ekipman kiralama ve kayak eğitimi gibi hizmetler de bulunuyor.

Erciyes Kayak Merkezi, snowkite (kar uçurtması) sporu için dünyanın en önemli yerlerinden birisi olarak kabul ediliyor. Kışın düzenli esen rüzgarları ve etrafında hiç ağaç olmaması Erciyes’i snowkite için özel bir yer haline getiriyor.

Kocaeli Kartepe Kayak Merkezi

Kocaeli Kartepe Kayak Merkezi

Marmara Bölgesinin ikinci en yüksek dağı olan Kartepe İstanbul’a en yakın mesafedeki kayak merkezi. Yaklaşık 1-1.5 saate İstanbul’dan Kartepe’ye ulaşılabiliyor. Kartepe ilçe merkezine de 20 dakika uzaklıkta yer alıyor.

Kartepe Kayak Merkezi, Kocaeli şehir merkezine yakınlığı, doğal güzelliği, sakin ortamıyla ve özellikle Sapanca Gölü’ne yakınlığıyla huzurlu bir hafta sonu geçirmek isteyen tatilcilerin kaçamak noktası.

Eski ismi Keltepe olan Kartepe’nin en yüksek noktası 1.601 metre. Dağın zirvesinde yer alan Kartepe Kayak Tesisleri (Green Park Hotel) diğer kayak merkezlerinin aksine denize de oldukça yakın. İstanbul’a olan yakın konumuyla Kartepe, Uludağ’a rakip olarak gösteriliyor.

Kartepe Kayak Merkezi pistleri, çeşitlilik açısından da zengin. Her zorluk derecesine hitap edebilen pistleriyle Kartepe, bu çeşitliliği aynı bölgede sunabilen ender yerlerden biridir.

Bir çok kayak merkezi, sadece 1 yada 2 kayak pistine çıkış kartı sağlarken Kartepe kayak merkezi zirvesinde hizmet veren tek işletme olan Greenpark Kartepe, toplam 4 ayrı lift çıkışının hepsine tek bir skipass ile faydalanmanıza da olanak tanıyor.

Isparta Davraz Kayak Merkezi

Davraz Kayak Merkezi

2.635 metrelik bir zirveye sahip Davraz dağı, Isparta’nın 26 km güneyinde, Antalya’ya yakınlığı ve gelişmeye müsait konumuyla Akdeniz’in en popüler kayak merkezlerinden biri. Davraz Kayak Merkezi‘nde Eğirdir Gölü’nün harika manzarası eşliğinde kayak yapılabilmesi de kayak severler için ayrı bir keyif.

Doğal dokunun yumuşaklığı ve mükemmel kar kalitesi ile yeni başlayan kayakçılara tehlikesiz rotalar, profesyonel kayakçılara ise özgürce kayabilecekleri, ortalama 8 ila 10 km’ye ulaşan benzersiz parkurları bulunmaktadır. Davraz Kayak merkezinde toplam uzunluğu yaklaşık 23 km’yi bulan 12 adet pist bulunmaktadır. 

Davraz Kayak Merkezi, Isparta’da kayak, snowboard, tur kayağı, dağcılık gibi kış sporlarını yapabileceğiniz bir merkez. Ege ve Akdenizdeki nadir kayak merkezlerinden biri. Davraz Dağı-Karlıyayla Kış Sporları Turizm Merkezi, Isparta il merkezinin 26 km güneydoğusunda yer alıyor.

1995’ten bu yana kış turizmine hizmete açık olmasına rağmen Uludağ, Kartalkaya, Palandöken, Erciyes ve Sarıkamış gibi ülkemizin bilinen kayak merkezlerimizin yanında adını yeni yeni duyurmaya başladı. Kayak Merkezinde, 3 adet dağ kafeteryası, 4 yıldızlı ve 280 yatak kapasiteli, S. Demirel Üniversitesi’nin 84 yatak kapasiteli, ayrıca 55 yatak kapasiteli bir oberj olmak üzere 3 adet otel tesisi var.

Doğa yürüyüşü, kampçılık, yaban hayatı gözlemleme, tırmanma gibi etkinlikler Davraz’da yapılıyor. Ayrıca çığ ve kaybolma tehlikesi olmaması kayakçılar için büyük bir avantaj.

Antalya Saklıkent Kayak Merkezi 

Antalya Saklıkent Kayak Merkezi

Ülkemizin güneyindeki en önemli tatil noktalarından biri olan Antalya, kavurucu sıcağı ile anılıyor olsa da, kayakseverlerin yönünü çevreceği kış rotalarından biri olmaya aday! “Gündüz kayak, öğleden sonra deniz” sloganıyla dikkat çeken Saklıkent KayakMerkezi, Türkiye’nin en sıcak kış kayak merkezi dersek çok da yanlış sayılmaz 

Torosların Beydağları kısmında yer alan, Akdeniz’e ve Ekvator’a en yakın kayak tesislerinden birisi olan, Saklıkent Kayak Merkezi 500 dağ evi ve kayak tesislerinden oluşan bir kayak kompleksidir.

Özellikle Şubat sonu ve Mart aylarında ılıman iklimi sayesinde ülkemizdeki sıcaklığın en yüksek olduğu kayak merkezidir. Aralık-Nisan ayları arasında yaklaşık 4 ay kaliteli kayak imkanı bulunmaktadır. 

2550 metre yükseklikteki Saklıkent’te farklı zorluk seviyelerinde 5 adet pist

bulunan kayak merkezinde kayak sporları ile ilgilenen herkese hitap edecek farklı zorluk dereceli pistler bulunur. Konaklama anlamında yeni inşa projeleri devam etmekle beraber, bölge gelişmeye devam ediyor ve yerli ve yabancı turistlerin yoğun ilgisini çekiyor.

Kastamonu Ilgaz Kayak Merkezi

Ilgaz Kayak Merkezi

Ilgaz Kayak Merkezi , Kastamonu ve Çankırı illeri sınırında zirvesi 2.850 metre olan Ilgaz Sıradağları üzerinde, Ilgaz Milli Parkı içinde yer alıyor.

Ilgaz kayak merkezinde kayak mevsimi Aralık ayında başlayıp Nisan ayına kadar sürüyor. Kayak merkezinde farklı zorluk seviyelerinde 3 adet pist bulunmaktadır. Ilgaz Kayak Merkezi’nde, konaklama ve yeme-içme tesisleri de bulunuyor.

Ilgaz Dağı Milli Parkı sınırlarında yer alan kayak merkezinde bir adet çift iskemleli telesiyej tesisi ile bir adet teleski tesisi yer alıyor. 700 metre uzunluğundaki telesiyej tesisi 700 kişi/saat, 950 metre uzunluğundaki teleski ise 1000 kişi/saat kapasitesine sahip.

İç Anadolu Bölgesini ve Gökırmak ile Devrez Çayının havzalarını birbirinden ayıran Ilgaz Dağlarında Uluslararası Kayak Federasyonunun kuzey disiplini ve Alp disiplini için belirlediği standartlara uygun kış sporu parkurları bulunuyor.

Gümüşhane Zigana Kayak Merkezi

Zigana Kayak Merkezi

Zigana Kayak Merkezi, Doğu Karadeniz Bölgesi’ndeki tek kayak merkezi olan Zigana kayak merkezi 2.000 – 2.500 metre arasında kurulmuş ve geniş pistlere sahip önemli kış turizmi merkezlerinden biridir. Zigana Kayak merkezi, Gümüşhane’nin Torul ilçesinde yer alan Zigana Dağı üzerinde yer alıyor. Özellikle hafta sonları karın tadını çıkarmak ve eğlenmek isteyenlerin adresi haline gelen bu tesiste, kayak sporunun yanı sıra kar motoru ve kızak gibi çeşitli aktivitelerle de eğlenmek mümkün.

Çevresinin ormanlarla kaplı olduğu Zigana kayak merkezinde kar kalınlığı kış aylarında 100-150 cm’ye kadar ulaşıyor. Kayak merkezinin toplam pist uzunluğu ise 661 metre. Kayak bilmeyenler için kayak eğitimi ve malzeme kiralayan tesisilere de sahip olan Zigana’da pistler Ocak ayı başında açılıyor ve Mart ayının sonuna kadar da hizmet veriyor. Zigana’da pistler 1.900 metre ile 2.500 metre yükseklikte yer alıyor. Kayak merkezine Gümüşhane ve Trabzon’dan kolaylıkla ulaşılabiliyor.

Ülkemizde Bulunan Diğer Kayak Merkezleri

 • Ağrı – Bubi Dağı Kayak Merkezi
 • Ağrı – Küpkıran Kayak Merkezi
 • Aksaray – Hasan Dağı Kayak Merkezi 
 • Ardahan – Yalnızçam Kayak Merkezi
 • Artvin – Mersivan Kayak Merkezi
 • Bayburt – Kop Dağı Kayak Merkezi
 • Bingöl – Yolçatı Kayak Merkezi
 • Bingöl – Haserek Kayak Merkezi
 • Bitlis – Rahva Kayak Merkezi
 • Bitlis – Çiftkaya Kayak Merkezi 
 • Bitlis – Nemrut Kardelen Kayak Merkezi
 • Bolu – Arkut Dağı Kayak Merkezi
 • Burdur – Salda Kayak Merkezi
 • Bursa – Alaçam Kayak Merkezi 
 • Denizli – Nikfer Kayak Merkezi
 • Denizli – Kayak Merkezi
 • Erzincan – Bolkar Kayak Merkezi 
 • Erzurum – Kandilli Kayak Merkezi 
 • Erzurum – Konaklı Kayak Merkezi
 • Erzurum – Laleli Kayak Merkezi
 • Gaziantep – Erikçe Kayak Merkezi
 • Hakkari – Merga Bütan Kayak Merkezi
 • İzmir – Bozdağ Kayak Merkezi
 • Kahramanmaraş – Yedikuyular Kayak Merkezi 
 • Kars – Cıbıltepe Kayak Merkezi
 • Kütahya – Murat Dağı Kayak Merkezi 
 • Muş – Güzeldağ Kayak Merkezi
 • Muş – Güzeltepe Kayak Merkezi 
 • Ordu – Çambaşı Kayak Merkezi
 • Ordu – Kabadüz Kayak Merkezi
 • Sinop – Dranaz Kayak Merkezi
 • Sivas – Yıldız Dağı Kayak Merkezi 
 • Sivas  -Yoğunyokuş Kayak Merkezi
 • Van – Abalı Kayak Merkezi 
 • Van – Çatak Kayak Merkezi

You may also like

İster Yorum Yap İster Soru Sor:)