Anasayfa Rotalar Mavi Tur Teknelerinin Uğrak Noktası: Selimiye

Mavi Tur Teknelerinin Uğrak Noktası: Selimiye

by emreunlu57
3,4K Görüntülenme

Tekne turlarına olan ilgi son yıllarda giderek artmaktadır. Teknelerin uğrayacağı birbirinden güzel koy ve liman vardır. Mavi turlara katılan kişilerin beklentilerine göre uğradıkları duraklarda ihtiyacı karşılayacaktır. Eğlence Bodrum, Fethiye ve Yunan Adalarında daha çok ön plana çıkmaktadır. Ama sakin bir ortamda kafa dinlemek isteyenler için Selimiye doğru bir seçim olacaktır.

Selimiye 

Selimiye, Marmaris’e başlı bir kasabadır. Burası hem tabiat olarak çok güzeldir hem de sakin bir yerdir. Mavi tur ile buraya gelen kişiler çok fazla tekne olmadığını görecektir. Huzurlu ve dinlendirici bir mekândır. Bayram tatilleri genellikle kalabalık olan zamanlardır. Ama Selimiye özel günlerde de oldukça sakin olacaktır.

Selimiye Nerededir? 

Selimiye

Selimiye’ye mavi tur ile giden kişiler çevresindeki imkânlardan da yararlanabilmektedir. Çevrede yemek yenebilecek çok güzel mekânlar bulunmaktadır. Ayrıca karaya çıkanlar safari yapma imkânı bulurlar. Turgut köy, Şelale gibi alternatifleri de değerlendirmeleri mümkündür. Selimiye, Marmaris’e 40 km uzaklıktadır. Selimiye Hisar önü Körfezinin içinde yer almaktadır.

Selimiye tam bir balıkçı kasabasıdır. Tekneden indiğiniz anda kendinizi şirin bir balıkçı köyünde bulursunuz. Burası etrafı dağlarla çevrili bir bölgedir. Tabiat bu bölgeye oldukça cömert davranmıştır. Burada beton yığınlarını görmek mümkün değildir. Bu köyde uzun yıllar Rumlar ve Türkler bir arada yaşamışlardır. Eskiden buraya Marmaris’ten ulaşmak için Datça üzerinden deniz yoluyla gelinmekteymiş.

Selimiye’nin Özellikleri  

Kışın sakin olan köy, yazın biraz daha kalabalık olmaktadır. Güney Ege Bölgesinin eşsiz güzellikteki yerlerinden biridir. Burası dağların yapısı nedeniyle, denizden çok göle benzemektedir. Kapalı bir deniz olması nedeniyle deniz her daim sakindir. Mavi turda geceleri sakin bir koyda demirliyken, tabiatı hissetmek eşsiz bir duygudur.

Mavi tura katılanlar Selimiye’de güne başladıklarında yüzlerini deniz suyunda yıkamayı tercih edeceklerdir. Deniz adeta akvaryum gibidir. Küçük ve çeşitli türdeki balıklarda yüzenlere arkadaşlık etmektedir. Ayrıca sabah saatleri yapılan yürüyüşler oldukça keyiflidir. Köyün yürüyüş yolunun tamamı 3 km’lik bir mesafeden oluşmaktadır.

Selimiye’nin Tarihi  

Selimiye

Marmaris’e bağlı olan bu beldenin ismi antik çağlarda Hydas olarak bilinmektedir. Son zamanlarda kişiler bu harika beldeyi keşfetmeye başlamıştır. Selimiye, Marmaris’in güneybatısında yer almaktadır. Bu beldenin insanları balıkçılık, arıcılık ve zeytincilik yaparak geçimlerini sürdürmektedir. Bunun yanında turizmde bir geçim kaynağıdır.

Selimiye deniz ve dinlenmenin bir arada olduğu harika bir yerdir. Denizi temiz ve berrak bir görüntüye sahiptir. Ayrıca bu bölgede uzun kumsallar vardır. Mavi tur ile gelenler Sığ liman Koyu’na yanaşabilmektedir. Burası Türkiye’nin en gözde yat limanlarından bir tanesidir. Bu bölgenin betonlaşmasını engelleyen en önemli faktör ise bölgenin doğal sit alanı olmasıdır. Bu bölgede pek çok doğal liman vardır. Bu doğal limanlar aynı zamanda balıkların yumurtlama alanı olarak bilinmektedir.

Selimiye tabiat güzelliklerinin yanında tarihi dokuya da sahip bir beldedir. Burada pek çok tarihi kalıntılar bulunmaktadır. Mavi tura katılan kişiler, beldenin tarihi yerlerini de gezme fırsatı bulmaktadırlar. Burada, Hydas medeniyetinin kalıntıları bulunmaktadır. Birden fazla bölgede eski dönemlere ait kalıntılar vardır.

Tarihi yapısı da oldukça etkileyici olan beldede Helenistik çağa ait eserler vardır. Kültürel bir gezi içinde doğru bir rotadır. Sur kalıntıları, anıt mezarlar vardır. Ayrıca mavi tur ile gelenleri karşılayan bir deniz feneri bulunur. Tarihi eserler arasında tiyatro ve manastırda yer almaktadır. Bu bölgede batık şehirlerden pek çok kalıntı çıkarılmıştır. Buradan çıkarılan eserler Bodrumda bulunan Su Altı Arkeoloji Müzesinde sergilenmektedir.

Sakin bir tatil geçirmek ve şehrin karmaşasından kaçmak isteyen yatçılar için doğru bir seçimdir. Sabah harika bir denize uyanmak ve dağ manzarası seyretmek insana iyi gelmektedir. Teknede uzanıp manzara seyredebilir ya da denizin sesini dinleyerek kitap okuyabilirsiniz. Yazın mavi tura katılanlar için Selimiye güzel bir limandır. Ama bahar ayları da bölge çok güzel olmaktadır. Bahar aylarında Selimiye’de badem çiçekleri açmaktadır. Badem çiçekleri ise her tarafı beyaz bir örtü gibi kaplamaktadır.

Selimiye’de nerede kalınır?

Size tavsiye edeceğim en güzel yer Gala Selimiye Hotel’dir. Manzarası, odaları ve güler yüzlü personeli ile çok seveceğinizden eminim.

www.galaselimiye.com

www.instagram.com/galaselimiye

You may also like

İster Yorum Yap İster Soru Sor:)