Anasayfa Rotalar Mavi Turunuza Mutlaka Dahil Etmeniz Gereken Plajlar

Mavi Turunuza Mutlaka Dahil Etmeniz Gereken Plajlar

by emreunlu57
3,3K Görüntülenme

Türkiye’nin üç tarafının denizlerle çevrili olması, tatil severlere alternatif tatil imkanı sunuyor. Tekneyle denize açılarak, birbirinden muhteşem koylarda günün keyfini çıkarabilirsiniz. İlk defa tekne turu yapacaksanız, farklı bir rota çizmek istiyorsanız bu yazımız ilginizi çekecektir.

Tekne turu yaparken istediğiniz koyda, plajda konaklama imkanına sahipsiniz. Tek bir plajda günlerinizi geçirmek yerine birbirinden güzel plajlarda tatilin keyfini çıkarabilirsiniz.

1. Çeşme

Çeşme

İzmir’in ve dünyanın en gözde tatil merkezlerinden biridir. Birbirinden eşsiz koylara ve plajlara sahiptir. Tekne turlarının vazgeçilmez rotalarından biridir. Çeşmede girebileceğiniz koy ve plajlar şunlardır;

 • Aya Yorgi Koyu
 • Delikli Koy
 • Piyade Koy
 • Kocakarı Plajı
 • Tekke Plajı
 • Sığacık Plajı

2. Dikili

Dikili

İzmir’in diğer tatil beldelerine göre daha sakindir. Kuzey Ege’de yer alıyor. Tarihi ve doğasıyla, ziyaretçilerine unutulmaz tatil yaşatıyor. Tekne turu yaparken sakin ve huzurlu şekilde denize girmek isterseniz Bademli-Denizköy arasındaki Hayıtlı Koyu idealdir. Termal suya sahip koy dermatolojik rahatsızlıklara da iyi gelmektedir. Hayıtlı Koyu’na yakın Bademli, Küçük Zindancık ve Killik Koyları da rahatlıkla girebileceğiniz yerlerdir.

3. Bozburun

Bozburun

Bozburun, Marmaris’e bağlı bir tatil beldesidir. Sakin ve huzurlu bir tatil arayanlarca tercih edilen tatil merkezlerindendir. Yemyeşil doğasıyla, eşsiz koylarıyla ziyaretçilerini büyülüyor. Orhaniye Kız Kumu Koyu plajı dünyaca ünlüdür.

Ada Boğazı, bölgenin bakir kalmış nadide yerlerinden biridir. Burada mavinin her tonunu görebilirsiniz. Bozukkale Koyu, aynı zamanda dalış yapabileceğiniz eşsiz yerlerden biridir. Akvaryum Koyu, turkuaz rengi deniziyle, pırıl pırıl görüntüsüyle eşsiz bir yüzme keyfi yaşatıyor.

4. Fethiye

Fethiye

Muğla’nın dünya turizmine armağan ettiği beldelerden biridir. Birbirinden eşsiz doğası ve koyları her yıl binlerce yerli ve yabancı ziyaretçiyi ağırlıyor. Tekne turlarının vazgeçilmez rotalarından biridir. Denize girebileceğiniz koylar şunlardır;

 • Ölüdeniz
 • Kelebekler Vadisi
 • Kabak Koyu
 • Gemile Koyu
 • Kıdrak Koyu
 • Katrancı Koyu
 • Kleopatra Koyu (Hamamı)

5. Datça

Datça

Datça, Muğla’nın tatil merkezlerinden biridir. Sakin ve huzurlu tatil isteyenlerin gözde merkezidir. Yıl boyu serin rüzgarlar estiği için yazın sıcağından bunalan buraya akın ediyor. Bu beldede tekne turunuzla mola verip, denize girebileceğiniz harika koylar bulunuyor. Kargı, Lindos, Aktur, Armutlu Su Koyları öne çıkan yerlerdir.

6. Göcek

Göcek

Tekne turu yapmak isteyenlerin rağbet ettiği turizm merkezidir. Zengin bitki örtüsü, berrak denizi, tarihi dokusuyla tatilciler için bir çekim merkezidir. Sarsala Koyu bölgenin en popüler yerlerinden biridir. Yeşil ile mavinin buluştuğu yerde Sarsala Plajına girebilirsiniz.

Ayten Koyu, tamamen bakir kalmış bir doğa harikasıdır. Denizin ve kumun tadını çıkardıktan sonra koyun üst tarafındaki ormanlık alanda doğa yürüyüşü yapabilirsiniz.

Domuz Adası, tekne turları rotası üzerinde bulunuyor. Zamanının Prens Adası olarak bilinen adada birçok tarihi kalıntı bulunuyor. Tarihi kalıntılar arasında yüzebilir, keşifler yapabilirsiniz.

7. Finike

Finike

Antalya’nın bir ilçesidir. Dönemin en ünlü limanlarından biri olması sebebiyle eşsiz bir tarihi dokuya sahiptir. Birbirinden eşsiz koyların çoğuna sadece tekneyle gidilebilmesi, bakir kalmalarını sağlıyor. Bu nedenle yeşil ve mavinin birleştiği Andrea Doria Koyu, Çağıllı Plajında rahatlıkla denize girebilirsiniz.

8. Demre

Demre

Antalya’nın şirin ve küçük bu ilçesi tarihi dokusu, yeşil ve mavinin buluştuğu koylarıyla ziyaretçilerini büyülüyor. Çayağzı Plajı, tarihi Andriake Antik Kenti’nin izlerini taşıyor. Caretta carettaların yumurtlama bölgesidir. Sakin ve duru bir denizde yüzmek istiyorsanız Taşdibi Plajında mola verebilirsiniz.

9. Kaş

Kaş

Antalya’nın bu küçük ilçesi, antik kentleriyle, batık gemileriyle ziyaretçilerine hem deniz hem de tarihi birlikte sunuyor. Kekova, Kaputaş, Kalkan, Gökkaya, Limanağzı, Hidayet Koyu, İnönü Koyu denize girebileceğiniz öne çıkan yerlerdir.

You may also like

İster Yorum Yap İster Soru Sor:)