Anasayfa Faydalı BilgilerNasıl Giderim? Rota Oluşturuluyor: Gökova’nın Yedi Adalar’ı

Rota Oluşturuluyor: Gökova’nın Yedi Adalar’ı

by emreunlu57
3,5K Görüntülenme

Ülkemizin cennet köşelerinden biri olan Gökova, hikayelere ve şarkılara konu olan efsanevi bir doğal güzelliğe haizdir. Gökova diğer adı ile Kemre körfezinin doğusunda Ula ilçesine bağlı bir beldedir. Kuzey kesiminde yüksekliği 1000 metreyi bulan dağlar kaplı oldukları yemyeşil ormanlarla tabiat tutkunlara eşsiz bir manzara sunmaktadır.

Kıyıya doğru daralan Gökova körfezi özellikle görülmeye değer koyları ile yat turu yapanların mutlaka demir attıkları rotalarla bezelidir. Gökova körfezinin güneydoğu kıyılarının önünde birçok irili ufaklı ada bulunuyor. Bunlar arasında Yedi Adalar da var. 

Rota Oluşturuluyor: Gökova’nın Yedi Adaları 

Yeşil ve mavinin buluştuğu en güzel gezi rotalarının başında gelen Gökova körfezinin çevresindeki birbirinden özel ve şirin adaları ile yerli ve yabancı turistleri topraklarına davet ediyor. Mavi turlar bu davet verilen en güzel cevaplar arasında göze çarpıyor.

Çok sayıda insan mavi tur yolculuklarına katılarak Gökova körfezinin inci adalarını yakından görme ve tarihe tanıklık etme fırsatını sevdikleriyle beraber yakalıyor. Güneye doğru düzenlenen mavi tur rotalarında tercih edilen gezi durakları arasında bu sebeple Gökova körfezindeki adalar mutlaka yer alıyor. 

Yedi Adalar Nerede?  

Gökova körfezine doğru gezi rotalarını çevirenler listelerine methini duydukları Yedi Adalar’ı almayı unutmuyorlar. Yola çıkacak olanların öncelikle merak ettikleri ve araştırdıkları hususların başında Yedi Adalar’ın nerede olduğu sorusunun yanıtı geliyor.

Belirtmek gerekir ki Yedi Adalar, Gökova körfezinin güneyindedir. Amazon ve Tuzla koyu; Teke burnu ile Taneli burnu arasında bulunan bu büyük ilgi gören adalara “Yedi Adalar” denilmektedir. İrili ufaklı altı ada burada olup göz alıcı adalar kalın çam ormanlarıyla kaplıdır. 

Yedi Adalar Denilince  

Yedi Adalar denilince özellikle doğu kesiminde dikkatleri üzerine çeken eşsiz korunaklı koylar mevkii de akıllara gelmektedir. Bu bölgede Yedi Adalar bölgesi olarak bilinmektedir. Yedi Ada, kuzey kesiminde Güllü Ada, güneyinde iki küçük ada, kuzeydoğudan güneybatıya kadar sıralı şekilde 1.6 mil alana dizilen Küçük Ada, Uzun Ada, Zeytinli Ada ve Martılı Ada Yedi Adaları oluşturuyor. Yedi Adalar’ın doğusunda kuzeyden güneye Küfre koyu, Babuş bükü, Çamaltı koyları, Bekar liman ve Uzun liman büyük bir beğeni topluyor. Güllü ada, sualtı güzellikleriyle ünlü, iyi bir dalış yeri olarak biliniyor. 

Yedi Adalar’ı Yakından Tanıyalım 

Yedi Adalar’a ulaşmak için tekne turuna katılmanız veya kendi yatınızla yola çıkmanız en güzel seçenekler arasında yer alıyor. Adalar arasında geçişlerde Küçük Ada ile Küfre burnu arasında geçişler kolaydır. Küçük ada adından da anlaşılacağı üzere küçük bir adadır. Küçük adanın güneybatısında ise Zeytinli adadır. Adanın güney tarafı zeytinliklerle kaplıdır. Uzun Ada, Zeytinli Ada’nın 200 metre güneybatısında bulunmakta kuzeyi çıplak, güneyi çamlarla örülü bir adadır. Martılı ada, seyrek ağaçlarla bezeli alçak bir adadır. Güneyinde çok güzel plajlar vardır. 

Bir Hikayedir Gökova ve Yedi Adalar  

Gökova için Halikarnas Balıkçısı’nın: “Burada adalar gökyüzünde asılı gibi durur, burası Gökova’nın, dünyanın merkezidir.” dediği kulaklarda yankılanır. Hikayelerde cennetten bir köşe olarak adı geçen Gökova, yediden yetmiş yediye herkesin merak ederek görmeyi düşlediği yerlerden biridir.

Yedi Adalar’a dair ilgi çekici bir öykü ise şöyle: “Yılan balıkları, buradan çıkıp Bahama adalarına kadar üç yıl süren bir yolculuk yaparlar. Orada yumurtlar ve ölürler. Yumurtadan çıkan yavrular ise hiç bilmedikleri koskoca denizleri aşarak Gökova’ya gelirler ve Yedi Adalar’a geri dönerler. 

Bu anlatılan öykü Halikarnas Balıkçısı’nın “Balık Bankası” isimli hikayesinde yer almaktadır. Norveç’ten gelen anne-baba yılan balıklarının yavrularının, Norveç fiyorduna; Gökova’dan gelen yılan balıklarının yavrularının ise Yedi Adalar’a döndüğü belirtilmektedir.

You may also like

İster Yorum Yap İster Soru Sor:)