Anasayfa Faydalı Bilgiler Yurt Dışında Araç Kiralamanın Püf Noktaları Nelerdir, Nelere Dikkat Etmeli?

Yurt Dışında Araç Kiralamanın Püf Noktaları Nelerdir, Nelere Dikkat Etmeli?

by emreunlu57
3,7K Görüntülenme

Yurt dışında araç kiralamak, mevcut durumda bile Türkiye’deki araç kiralama fiyatlarına göre daha ucuz diyebilirim ya da kısmen aynı. Tabi bu kiraladığınız araca ve süreye göre değişir. Tabi bir de son dönemde yüksek döviz kuru sebebiyle Türk Lirası’na göre Euro ve Dolar’ın yüksek olması araç segmentine göre pahalı durumuna gelebilir. A Segmentinde (küçük sınıf araç) bir araç Türkiye şartlarına göre oldukça uygun diyebilirim. Günlük 20 Euro’ya araç kiralayabilirsiniz.

Araç kiralamadan önce internetten mutlaka fiyat karşılaştırması yapmak çok önemli. Gidilecek ülke veya şehirdeki alternatiflere bakılmalı. Havaalanından araç kiralamak biraz daha pahalı olduğu için havaalanına en yakın yerde yer alan araç kiralama ofislerinden kiralamak fiyatlarda oldukça avantaj sağlayacaktır. Günlük 10-15 euro civarında fark ediyor. Ayrıca araç kiralama şirketlerine direkt mail atarak promosyonlardan faydalanmak istediğinizi ya da herhangi bir indirim yapıp yapmayacaklarını belirtirseniz mutlaka firmalar bu konuda yardımcı olacaklardır.

Bu ay sonunda çıkacağım turda 11 günlük araç kiraladım. 450 euro civarında bir rakam tuttu. Kiraladığım araç üst segment 4×4. Günlük ortalama 40 euro civarında.

17 günlük Kuzey Avrupa turunda ise 650 euro tutmuştu üstelik aynı segmentte bir araç. Araç kiralama fiyatları hepimizin bildiği gibi süre uzadıkça düşer. Fakat araç kiralama konusunda kimsenin gözü korkmasın. Uygun fiyatlı araç mutlaka bulunur. En önemli nokta ise yurt dışında araç kullanmak. Türkiye’deki gibi bir dünya söz konusu değil. Trafik kurallarına uymak çok önemli. Cezalar yüksek. Ayrıca herkes kurallara uygun araç kullandığından siz en küçük bir hatada bile ciddi rahatsızlık hissediyorsunuz ya da acaba hata mı yaptım bana ne derler gibi bir korkuya kapılıyorsunuz.

  • Mevcut ehliyetinizde yurt dışında geçerli olduğundan extra bir belgeye ihtiyaç yok ama pasaport şart. Ayrıca kredi kartı da mutlaka olmalı. Araç kiralama şirketleri nakit kabul etmiyorlar.
  • Online kiralama yapmakta fayda var çünkü çeşitli avantajlardan faydalanabilirler.
  • Erken rezervasyon her zaman avantajdır.
  • Budget, Sixt gibi isim yapmış global firmalardan araç kiralamanızı tavsiye ederim.
  • Eğer birkaç ülke gezecekseniz mail yoluyla kiralık aracın başka ülkeye çıkarılmasında bir sakınca olup olmadığını ve kilometre limiti koyup koymayacaklarını mutalaka sorun.
  • Aracı teslim alırken aracın etrafındaki çizikleri ve eksiklikleri mutlaka rapora yazdırın. Görevlinin yanında fotoğrafını çekin.

Bu arada trafik kurallarına kesinlikle uymalarını tavsiye ederim. Özellikle kırmızı ışık ve yayalara yol verme konusunda. Eğer kural hatası yaparsanız o ceza mutlaka gelecektir. Türkiye’de bile olsanız…Gelecek cezaları adresinize yolluyorlar. Ben kredi kartını hemen kapatırım benden çekemezler diye düşünmeyin; küresel şirket olduklarından Türkiye’deki avukatları size haciz yoluyla ödetirler. 🙂

You may also like

İster Yorum Yap İster Soru Sor:)