Anasayfa Ülkelerİsviçre Turkuaz Renkli Suları ve Taş Evleriyle Bir Ortaçağ Köyü; LAVERTEZZO

Turkuaz Renkli Suları ve Taş Evleriyle Bir Ortaçağ Köyü; LAVERTEZZO

by emreunlu57
3,8K Görüntülenme

Karakteristik taş binalarıyla romantik Lavertezzo köyü, kırsal ve bozulmamış Valle Verzasca vadilerini keşfetmek için iyi bir başlangıç ​​noktasıdır. 

Valle Verzasca, dik eğimleri ve çok sayıda şelalesi olan kırsal ve büyük ölçüde el değmemiş bir vadidir. Zümrüt renkli Verzasca Nehri, dar vadiden ilginç kayaç yapısıyla birçok doğal kaya havuzuna ve yüzülecek yerlere sahiptir.  Vadiye girişten hemen önce Lavertezzo’nun altında, Verzasca barajı yer alır. Lavertezzo’ya giderken yol üzerinde Avrupa’nın en yüksek barajlarından biri olan Verzasca barajını da göreceksiniz.

Lavertezzo, İsviçre’nin güneyinde İtalyanca konuşulan bir bölge olan Ticino Kantonu’nda tipik bir pitoresk köyüdür.

Köyün ortasından geçen masmavi Verzasca nehri ve çevresindeki barok taş binalar fotoğraf çekmeyi sevenler için unutulmaz kareler sunuyor. Lavertezzo köyünde hem İtalyanca hem Almanca konuşuluyor.

Buraya yerel halk “Maldivler di Milano” yani Milano’nun Maldivleri olarak adlandırıyor.

Ponte Di Salti

Bölgede yer alan ilginç ve tarihi yapı ise 17. Yüzyıldan kalma çift kemerli ortaçağ tarzı Ponte dei Salti’dir.

Roma Köprüsü olarak da bilinen ve turkuaz renkli Verzasca Nehri’nin üzerine kurulu olan bu taş köprü, Köprü aslen 16. yüzyılda inşa edilmiş, 1868’de kısmen yıkılmış ve 1960 yılında yeniden inşa edilmiştir.

Lavertezzo’daki bir diğer hayranlık uyandıran yapı ise 18. yüzyıl Madonna Degli Angeli Parish Kilisesidir. Vadideki tek barok kilisedir.

Lavertezzo kasabası taş binaları ve kilisesiyle köprüyü mükemmel bir şekilde tamamlıyor.

Yeşil Verzasca vadisi boyunca uzanan dar yolda ilerleyen herkes Lavertezzo’daki taş köprünün büyüsüne kapılır. iki kemeri ve zarif eğriliği ile “Ponte dei Salti” vadinin yemyeşil doğasıyla heyecan verici bir kontrast oluşturur. Dünyanın dört bir yanından çok sayıda ziyaretçi bu tarihi taş köprüyü ve Verzasca’nın inanılmaz berraklıktaki turkuaz sularında yüzmeye geliyor.

Verzasca Nehri’ndeki su, hemen yanından yükselen Alp dağlarının kar sularıyla besleniyor. Yani su çok soğuk! Hipotermi ile ilgili çok sayıda uyarı görebilirsiniz. Bu nedenle göle girmek isterseniz uyarıları dikkate alın.

Gerçekten cesaretiniz varsa, Ponte Di Salti’den turkaz renkli Verzasca Nehri’ne atlayabilirsiniz. İngilizce’de Ponte dei Salti, “atlama köprüsü” anlamına geliyor.

Lavertezzo’ya Nasıl giderim?

Eğer araba kiralamadıysanız işiniz zor demektir . En iyisi Ascona’ya gitmek . Burada şehrin içinden bu bölgeye gelen  otobüsler var . Otobüs durağının hemen yakınında turizm ofisinden otobüslerin kalkış ve dönüş saatleri konusunda bilgi alabilirsiniz

Arabayla

Yakındaki konumlardan sürüş mesafeleri ve süreleri aşağıdaki gibi:

  • Lugano: 60 km, 1,25 saat
  • Locarno: 22 km, 30 dakika
  • Zürih: 200km, 3 saat
  • Como, İtalya: 80 km, 1,5 saat

Lavertezzo kasabasında köprünün hemen yanında küçük bir otopark var. Buraya park etmek için ödeme yapmanız gerekiyor. 3 saati 6 chf.

Otobüs ile

321 Post Bus, Locarno ve Tenero’yu Verzasca Vadisi’ne bağlar. Ponte dei Salti’yi ziyaret etmek için Lavertezzo durağında inin. Otobüs bütün yıl çalışır. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın .

Trenle

En yakın tren istasyonu Locarno yakınında bulunan Tenero. Tenero’dan, 321 Post Bus otobüs durağına gidebilirsiniz.

You may also like

İster Yorum Yap İster Soru Sor:)