Anasayfa İlginç Bilgiler Alpler Hakkında Daha Önce Hiç Duymadığınız 20 İlginç Bilgi

Alpler Hakkında Daha Önce Hiç Duymadığınız 20 İlginç Bilgi

by emreunlu57
3,7K Görüntülenme

1. Yaklaşık 65 milyon yıl önce oluşan Alpler, Avrupa’nın en genç ve en yoğun nüfuslu dağ silsilesini oluşturuyor. Afrika ve Avrasya tektonik plakalarının çarpışması ile oluşmuştur.

2. Alpler, Avrupa’nın en yüksek, en büyük ve en ünlü dağ silsilesidir. Avrupa’da sekiz ülkeyi geçerek (Avusturya, İtalya, Slovenya, Almanya, Fransa, İsviçre, Lihtenştayn ve Monako) 1.200 kilometre uzunluğunda bir alanı kapsarlar.

3. Alpler bölgesinde 14 milyon insan yaşıyor ve her yıl 120 milyon kişi ziyaret ediyor, bu da özellikle İsviçre            ekonomisinin en önemli gelir kalemini oluşturuyor.

4. ‘Dört binlik’ diye isimlendirilen 4.000 metreden yüksek yaklaşık 100 dağı içerir. Dağ zirvelerinin ortalama yüksekliği 2,5 kilometredir. 

5. Alpler genellikle Batı Alpleri ve Doğu Alpleri olarak ikiye ayrılır ve Ren vadisini takip eden Konstanz Gölü ile Como Gölü arasında bir çizgi boyunca devam eder. Batı Alpleri daha yüksektir ve Fransa, İtalya ve İsviçre’de bulunur. Doğu Alpleri ise Avusturya, Almanya, İtalya, Slovenya ve İsviçre”de yer alır.

6. Alp’lerin deniz seviyesinden 2.750 metre üzerinde kalıcı bir kar örtüsü bulunur ve birçok buzul içerir.

7. Avusturya’daki buzullaşmanın yüzde 40’ı 1850’den beri yok oldu.

8. Coğrafi olarak önemlidirler, Avrupa yüzeyinin yüzde 11’ini temsil ederler ve iklimini büyük ölçüde etkilerler.

9. Alpler çok kar ve yağmur alır. Yüksek rakımlarda kar buza dönüşür ve ardından buzullar halinde vadilere akar. Bu buzulların en büyüğü, İsviçre’nin Valais kentinde bulunan Aletsch Buzulu’dur. 22.6 kilometre uzunluğa ve 15.4 km3 hacme sahiptir. Buzul, Bernese Alpleri’nin doğusunda yaklaşık 81,7 km2 alanı kaplamaktadır.

10. Alpler, bakır, demir, zinober, kuvars ve ametist içeren birçok mineral ve kristalin kaynağı olmuştur. Pembe floritler, hematitler, dolomitler ve titanitler dahil olmak üzere daha az bilinen diğer mineraller de Alp’lerde bulunur.

11. Mont Blanc (“beyaz dağ”), deniz seviyesinden 4.810 metre yüksekliği ile Alpler’deki ve tüm Avrupa Birliği’nin en yüksek zirvesidir. Fransa ve İtalya arasında yer alır.

12. Yüksek zirveler, Alp’leri özellikle kayak meraklıları arasında popüler bir turizm ve spor merkezi haline getirmektedir. 5.700 kişinin yaşadığı Zermatt, yüksek rakımı sayesinde tüm dünyada bir kayak merkezi olarak popüler hale gelmiştir.

13. Matterhorn’un eteklerinde bulunan Zermatt, konukların geceyi geçirebilecekleri bir iglo köyüne ev sahipliği yapmaktadır. 2016’da bir tatil köyü, Guinness Dünya Rekoru’na giren yaklaşık 1.400 kar tuğlasından oluşan üç katlı bir eskimo kulübesini yaptı.

14. 1865’ten bu yana, Matterhorn zirvesine ulaşmaya çalışırken 500’den fazla insan çeşitli faktörlerden dolayı öldü: deneyimsizlik, kalitesiz donanım, kötü karar, hava şartları…

15. Speikboden, Güney Tirol, Avusturya ve İtalya’yı çevreleyen bir Orta Doğu Alpleri sıradağları olan Zillertal Alpleri’nde bulunan İtalya’da bir dağdır. Ayrıca bölgede çok sayıda kayak merkezi bulunmaktadır.

16. Lauterbrunnen vadisi, Alpler’in en derin vadilerinden biri olarak kabul edilir. Mevcut görünümünü, vadinin adını aldığı buzul erozyonlarına veya bölgedeki şelaleye borçludur.

17. 1898 ve 1903 yılları arasında toplam 1.316 erkek, 3.6 mil uzunluğundaki Albula Tüneli’ni elle inşa etti. Tünel yapımı sırasında 16 insan öldü. Rhaetian Demiryolunun bir parçası olan İsviçre tüneli, Alpler’deki en yüksek yer altı ana hat demiryolu geçididir. UNESCO Dünya Mirası listesindedir.

18. Alplerdeki çığlar nedeniyle 1. Dünya Savaşı’nda 40.000 ila 80.000 arasında asker öldü. Askerleri ölüme götüren bu çığların birçoğu topçu ateşinden kaynaklandı.

19. Alp’ler aynı zamanda 13.000 bitki türüne, sayısız mineral ve kristale ve dağ sıçanlarından kahverengi ayılara kadar yaklaşık 30.000 vahşi yaşam türüne ev sahipliği yapmaktadır.

20. Yabani dağ keçisi, Alp’lerin en belirgin bir dağ hayvanı türüdür. Bu türler, Alpler’in sarp arazisine kendilerini çeviklikle son derece iyi uyarlamıştır. Buradaki diğer hayvan türleri arasında dağ sıçanları ve ptarmigan (Dağ karatavuğu) bulunur.

You may also like

İster Yorum Yap İster Soru Sor:)