Anasayfa İlginç Bilgiler Dünyanın En İkonik Zirvesi ‘MATTERHORN’ Hakkında Daha Önce Hiç Duymadığınız 13 Bilgi

Dünyanın En İkonik Zirvesi ‘MATTERHORN’ Hakkında Daha Önce Hiç Duymadığınız 13 Bilgi

by emreunlu57
3,5K Görüntülenme

1. Matterhorn, ; İsviçre’nin 10. en yüksek dağı, (Batı) Avrupa’nın 12. en yüksek zirvesi ve 4.000 metrenin üzerindeki 48 İsviçre zirvesinden biridir.

2. Matterhorn’un dört yüzü dört ana yöne bakar – Kuzey, Doğu, Güney ve Batı.

3. Matterhorn’un 50-60 milyon yaşında olduğu tahmin ediliyor! Jeologlara göre, Afrika, Avrupa kıta plakasına çarptığında oluştu. Bu da teknik olarak Matterhorn’un Afrika kayalarından oluştuğu anlamına gelir.

4. Matterhorn zirvesine ilk tırmanış 1865 yılının Temmuz ayında gerçekleşmiştir. Brit Edward Whymper liderliğindeki yedi kişilik bir grup başarılı bir şekilde zirveye tırmandı. Ne yazık ki iniş sırasında dört dağcı trajik bir şekilde hayatını kaybetti ve hala tam olarak nasıl hayatlarını kaybettikleri bir sır olarak kalmıştır.

Edward Whymper

5. Brit Edward Whymper liderliğinde Zermatt’tan tırmanışa başlayan grup, o gün Matterhorn zirvesine ulaşmaya çalışan tek grup değildi. İtalya’dan başlayan bir grup daha vardı, ancak ilk başarılı tırmanış gerçekleştiğinde zirvenin 200 metre altındaydılar. İtalyan dağcılar geri çekildiler, ancak üç gün sonra zirveye ulaştılar ve bu zirveyi İtalya tarafından Lion Ridge üzerinden yapılan ilk başarılı tırmanış olarak tarihe geçirdiler.

6. Yılda yaklaşık 3000 dağcı Matterhorn’un zirvesine tırmanıyor. 

7. 1865’ten beri Matterhorn’a tırmanırken çoğu inişte olmak üzere 500’den fazla insanın hayatını kaybettiği düşünülüyor.  Bu kadar fazla insanın hayatını kaybetmesi özellikle popülaritesinden kaynaklanıyor, çünkü deneyimi olmayan aşırı istekli turistler genellikle yerel bir rehber olmadan tırmanmaya çalışıyorlar.

8. Matterhorn’un zirvesine ulaşan en yaşlı kişi, 80 yaşında dağın zirvesine çıkmayı başaran Ulrich Inderbinen’di ve Matterhorn’a ilk 20 yaşındayken tırmanmıştır.

9. Eskiden Matterhorn’un 1.100 metrelik kuzey yüzüne tırmanmak iki gün sürerdi. Günümüzde ise 8 ila 10 saat arasında sürmektedir.

10. Air Zermatt, kaza geçiren ya da dağda mahsur kalan dağcıları kurtarmak için yılda yaklaşık 15 defa helikopterleri ile uçuş yapıyor. Kurtarma operasyonlarının sayısı son yıllarda düşüş göstermektedir. Bunun nedeni artık dağcıların rehberlerle seyahat etmesinden kaynaklanıyor.

11. Matterhorn’a tırmanan ilk kadın 1871’de Lucy Walker’dı. Aynı zamanda Eiger dağına da çıkan ilk kadındı. (1864).

12. Matterhorn, yalnızca İsviçre’de değil, tüm dünyada da en çok fotoğrafı çekilen dağdır. 

13. 2020 yılında, Corona salgını nedeniyle Matterhorn, 24 Mart ile 26 Nisan arasında umut ve dayanışma işareti olarak aydınlatıldı. 5 hafta boyunca, “umut” ve “dayanışma” gibi kelimelerin projeksiyonlarının yanı sıra ülkelerin ulusal bayrakları, kalp sembolü ve dağcı sembolleri ile dağın yamacına ışıklarla yansıtıldı.

You may also like

İster Yorum Yap İster Soru Sor:)