Anasayfa Rotalar Mavi Tur ile Yunan Adaları

Mavi Tur ile Yunan Adaları

by emreunlu57
3,4K Görüntülenme

Kalymnos ( Kilimli ) Adası

Kalymnos

Bodrum’un hemen karşısında yer alan Kalymnos adası Türkler tarafından Kilimli Adası olarak da bilinmektedir. Kalymnos Adası 12 ada olarak bilinen adalardan biridir. 12 ada içindeki en popüler olan adalardan biridir. Kalymnos Adasında sünger avı, dağ tırmanışı yapılabilmektedir. Berrak sulara sahip olan aynı zamanda oldukça bakir plajları olan en güzel Yunan adalarından biridir. Sessiz, sakin olan adalardan biridir.

İos

Ios Adası

Güzel plajları ve kayalıkları ile dağlık alanda yer alan adalardan biri olan İos adası bulunmaktadır. Yunanistan’da bulunan en güzel plajlardan bir tanesi Mangarine’de “ Big Blue” filmi gibi birçok filmlere ev sahipliği yapan adalardan bir tanesidir. İos hareketli olan kentlerdendir. Ormos Limanı’nın kuzeybatısında yer alan bu kent gece hayatıyla meşhur olan kentlerden biridir.

Leros

Leros Adası

Derin yarları ile çok sayıda koyu ile yeşil ve dağlık olan adalardan biridir. Adanın merkezi olarak adlandırıla Platanos’tan 300 kadar basamak çıkan merdivenleriyle, dar sokaklarıyla ve çiçek bahçeleri ile ünlü olan bir adadır. İçinde Leros kalesi de bulunur. Hem araçla, hem bisikletle, hem de yaya olarak ada keşfedilebilir.

İstanköy (Kos)

Kos Adası

Tıbbın babası olarak kabul edilen Hipokrat’ın doğmuş olduğu yerdir. Antik Dünyada bilinen en güzel ve iyi olan sağlık merkezi sayılan Asklepion bu adada yer almaktadır. Tüm Doğu Akdeniz’de çeşitli sağlık problemi olan kişiler bu adada tedavi edilmekte olduğu söylenmektedir. 12 Adalar içindeki en büyük olan 2. Adadır. Çok bereketli toprağa sahip olan bu adada yumuşak iklim hakimdir. Çok sayıda plajı bulunur. Oldukça canlı, kalabalık ve renkli sokağı olan Nafklirou isimli barlar sokağı bulunmaktadır.

Mykonos

Mykonos

Akdeniz’de en ünlü olan ve en canlı olan adalardan biridir. Yüksek sosyetenin de uğrak noktasıdır. Bembeyaz evleri, kumsalları ve capcanlı gece hayatı ile ünlüdür. Hora’da yapılacak olan gezintiye dahil edilmesi gereken; Kiklat ve Deniz müzeleri, ünlü modacıların dükkanları, yel değirmenleri, Venedik kafeleri gibi alanlar bulunur. Aynı zamanda Mykonos’un maskotu olan “Petros” isimli pelikan ile tanışmak da güzel bir anı olacaktır.

Lipsi

Lipsi

Harika kumsallara ve kristal mavisi rengine sahip olan sularıyla dikkat çeken adalardan biridir. Beyaz evleri, taverna ve restoranları, çok sayıda kafeleriyle beraber oldukça güzel olan şehir merkezine sahiptir. Adada küçük olan bir doğal liman da bulunmaktadır.

Nisyros (İncirli)

Adada 1422 senesinde patlamış olan yanardağ şuan hala aktiftir. Yer altında kaynamakta olan gazların gözlemlenebileceği krater çevresi gezilebilmektedir. Kraterin kıyısında bembeyaz sokaklar ve mozaikli bir meydana sahip Nikea Köyü bulunur.

Naxos

Naxos

Bu ada Kiklat Adalarının en merkezi ve en geniş olan adasıdır. Adaya yaklaşırken limanın sağ ve solunda iki adet küçük ada görülebilir. Birinin üzerinde Myrtidiotissa’nın bir kilisesi bulunur. Diğerinde ise şehre bağlantılı olan Palatia bulunur.

Patmos

Patmos

Ege denizinde yer alan volkanik adalardan bir tanesidir. Türkiye’de Küçük Asya ismiyle tabir edilmektedir. Samos adasının güney tarafında ve Miletus’unda batısında yer alır. Patmos adası da tarihi olarak Aziz John buraya sürgün edilmiştir.

Rodos

Rodos

12 Adalardaki en büyük olan adadır. Avrupa’da en iyi şekilde korunmuş olan, en büyük olan Ortaçağ şehirlerinden birine sahiptir. Aynı zamanda yılda 300 gün güneş görmesiyle birlikte en popüler olan tatil merkezlerinden biridir. Rodos adasında en fazla turistin ziyaret ettiği Kamiros ve Lindos isimli bölgeleri bulunur. Aynı zamanda gece hayatı da oldukça meşhurdur.

Paros

Paros

Ege Denizinin merkezinde yer alır. Kaliteli olan mermerleriyle ünlü olan bir adadır. Naussa isimli oldukça güzel olan doğal bir limanı vardır. Antik şehir kalıntısının da yer aldığı adanın doğu yönünde açık bir ovada üç tane köy bulunur.

You may also like

İster Yorum Yap İster Soru Sor:)